Borç çorbası…

Bu hafta çok özel bir çorba tarifi için Bodrum’a bağlandık.

Annemin senelerdir görüşemediği lise arkadaşı Semra Gürkan Sevinç, bu sayfalar sayesinde annemi tekrar buldu. Semra Teyze’nin babası 60’ların, 70’lerin İstanbul’unun sosyal yaşamına yön verenlerden. Mutfaklarında bol bu tarif, Bolşevik İhtilali sonrası ülkemize gelen Beyaz Ruslardan kalma. St. Petersburglu aristokratların içtiği bu çorbayı halen en güzel şekliyle Moskova’da içebilirsiniz.

Semra Teyze, “Aman Selin’ciğim yanına smetana kaymağını yazmayı unutma” dedi. Bir sessizlik olunca da, “Hani Beyoğlu’nda Bulgar bir tereyağcı var ya, o satar’’ diye ekledi. Semra Teyze İstanbul’dan göçeli çok oldu. Beyoğlu da hayli değişti. Rus mutfağının özel bir tadı olan bu kaymağı bulmak çok zor. Bunun üzerine “Çiğ kremayı çırparız Semra Teyze, olmaz mı?’’ diye sordum. Biliyorum, içine sinmedi ama onayı da verdi.

Malzemeler
1 kg yağlı sığır eti (lahana çok yağ çektiği için etin yağlı olması önemli)
Yarım kg döş
1 soğan
4-5 adet kırmızı domates
1 küçük sert lahana
1 demet pancar
1 havuç
1 patates
1 çorba kaşığı tuz

Hazırlanışı
Etleri soğan ve tuzla beraber derin bir tencereye koyun. 3.5 lt suyla kaynatın. Köpüğünü alın. Etin rengi döndüğü zaman kabukları soyulmuş rende domatesleri ekleyin. Bir, iki taşım daha kaynatıp doğranmış lahana ve pancarları ekleyin. 10 dakika sonra uzunlamasına doğranmış havuçlar ve yuvarlak kestiğiniz patatesleri koyun. Tuzunu kontrol edin. Harsız ateşte 1-1.5 saat kaynatın; sığır etinin üzerinde yağ kalmayana kadar. Sığır etini, döşü ve soğanı çıkarın. Patates ve havuçlarla birlikte eti bir tabağa alın. Bunlar çorbanın yanında söğüş olarak ikram edilebilir. Çorbayı her kaseye 1 tatlı kaşığı çırpılmış krema ilave ederek servis edin.