Cadılar Bayramı kostümleri

Bizim gündemi biliyorsunuz, bakın bu arada el âlem nelerle meşgul. Amerika Halloween’e hazır. 31 Ekim şehirde herkesin ne kadar saçmalarsa saçmalasın normal karşılandığı bir gün. Hem çocuklar hem yaşlılar bugünü bekliyor. Çünkü yaşlıların bir tek bu gün kapısı çalınıyor…

Müslüman âleminin Kurban Bayramı’nı eda etmesinin, büyük bir Türk kafilesinin 9 günlük köprülü tatilini New York’ta ve Instagram’da geçirmesinin ardından, şehir kendi gündemine döndü. Önümüz hayırlısıyla Halloween. Astrolog Susan Miller, tüm bir ekim ayının bütün burçlar için rezalet geçeceğini, herkesin dolunay ve Merkür yüzünden birbirine gireceğini duyurup sonra da Amerika’nın Cadılar Bayramı tarihlerinde çok eğleneceği kehanetinde bulunmuştu. Bunun için astrolog ya da kâhin olmanın lüzumu yok. Malumun ilamı. Zira eğlence çoktan başladı.

Kapitalizmin en şahane bahanesi
Her yer balkabağı. Ama her yer! New York harıl harıl Halloween’e hazırlanıyor. Evlerin, apartmanların kapıları, dış cepheleri günler öncesinden balkabakları, kuru kafalar ve korkuluklarla doldu bile. Şehrin dekoru değişirken sorulan soru da tek: O gün nerdesiniz? 31 Ekim’e kadar bedenen ve ruhen herkesin hazır olması için film kanalları her gün bir başka korku filmi yayınlıyor. Markette domates soslarının arasından bir kuru kafa bakıyor, elmalar örümcek ağlarının arasında duruyor. Dev alışveriş merkezlerinin en gözde reyonları Halloween kostümleriyle sarıp sarmalandı bile…

Burada yaşayanlar bunun hem çocuklar için hem de yetişkinler için şahane bir bahane olduğunu söylüyor. Çünkü içindeki kahramanı, prensesi ya da yürüyen telefon kulübesi olma hayalini gerçekleştireceğin başka bir gün yok bu hayatta! Kimsenin yargılanmadığı en belirgin gün. “Yaşasın kapitalizm, yaşasın içinde olmak istediğimiz kahraman”, bugünün bariz sloganı.

Sevgililer günü’nü solluyor
Halloween sektörü o kadar büyük ki Amerika’da Sevgililer Günü bu günün yanında çiftlerin kendi arasında yaptığı nişan törenleri gibi kalıyor. Çünkü Sevgililer Günü iki kişilik bir mesele, ya kavga edersin ya da bir demet gül… Lakin Halloween’de kavga gürültü yok, kutlayıp kutlamamak şahsi bir dert. Ekonomistlerin en sevdiği bayram bu. Halloween Amerika’nın en başarılı, paranın en çok döndüğü sektör. Tekstil canlanıyor, bu işten Hollywood payını alıyor, reklamcıların pastası büyüyor, şekerciler de zaten diş hekimlerine çalışıyor.

Bu sene Halloween’in hafta içine denk gelmesi münasebetiyle partiler bu hafta sonu başlıyor ve 3 hafta sürmesi bekleniyor. Çünkü partilerin günlerinin çakışması şehirde ciddi bir problem. Tarih savaşları var. Konseptli partilerin adresleri, şifreleri dağılırken ciddi ciddi oturup kostüm tasarlayanlar var. Partiler şehrin bölgelerine göre daha mütevazı ya da daha çılgın olabiliyor. Downtown eşcinsellerin daha çılgın partilerine ev sahipliği yaparken, şehrin Upper East taraflarındaki evlerde manken ajanslarından çağırılan süper güzel kızlar ve erkekler hemşire kılığında, içkinizi enjektörle sunuyor.

İdealist anneler için Halloween
Organik Halloween’ci anneler pek sevilmese de yapacak bir şey yok. “Çocuklar aşırı şeker yiyorlar, sağlıklı değil” tezini savunanlar, kapıya gelen çocuklara havuç ya da kraker verip geri gönderiyor. Bazı anneler çocukları ileride bir bankada ömrünü çürütürken, “Küçükken halbuki prensestim ben” diye travma atlatmasın diye çocuğuna prenses ya da savaşçı kostümü almıyor.

Çocuklar kapı kapı dolaşacak, şeker yiyip ya da oyun oynayıp evine geri dönecek. Ama tabii şu da var, her kapı her çocuğa açılacak mı? Bunun da çözümü bulunmuş; şehrin güvenlikli, kameralı apartmanlarında günler öncesinden listeler hazırlanıyor. “Halloween’de kapımızı çocuklara açacağız” diyen dairelerin listesi o gün kapıda duran görevliye veriliyor. Görevli de daire numarasını, orada ne ikram edileceğini söylüyor. Şehrin halihazırdaki belediye başkanı Bloomberg’in korumaları da, apartmana sokmasalar bile ellerinde şekerle bekliyor… Bundan sonrası çocukların kararı! Şehrin zengin mahallelerinde marketten alınma şeker yerine Godiva çikolata dağıtanlar, kurbanda tek başına danaya girenler gibi. Her şeyin başı Doğu’da sağlık, Batı’da para!

Şekerler tükeniyor
Şekerleri haftalar öncesinden alıp eve koymakta fayda var, çünkü o gün bir tane bile şeker bulunamıyor. Sadece Halloween günü kapısı çalınan yaşlı insanların şeker kuyruklarında beklemesinin sebebi de bu. Yaşlılar için bu bir yalnızlıktan kurtulma günü. Heidi Klum gibiler içinse tekrar tekrar manşetlere oturma fırsatı. Çünkü şehirdeki en acayip, en güzel partileri hep onun verdiği söyleniyor. O gün sokakta Brooke Shields’i de çocuklarıyla şeker toplarken görmek mümkün. Bugün bu şehirde herkesin normalleştiği bir gün. Herkes aynı. Tek bir dert var: Eğlenmek.

10 milyar dolarlık sektör
Ekonomistler bugünün ekonomiye getirdiği ivmenin boyutlarını rakamlara dökerken ortaya çıkan rakam muhtemelen birilerinin avuçlarını kaşındırıyor. İstatistiklere göre Amerikan nüfusunun yaklaşık yüzde 75’i bu günü kutluyor ve kişi başına en az 30 dolarlık bir harcamada bulunuyor. Bu da eğer sadece melek kanatları takıp sokağa çıkarsanız!.. Balkabağı üretimi patlıyor, film ve reklam sektörü milyon dolarlık gelir sağlıyor, tekstilciler şehrin çeşitli noktalarına sadece bugün için dükkânlar açıyor. Köpeklerin kedilerin dahi kutladığı bir bayram Halloween. Geçen yılın rakamları evcil hayvanlar için harcanan paranın 310milyon dolar olduğunu gösteriyor. Dükkânların, marketlerin, alışveriş merkezlerinin hepsinde yaşanan istisnasız izdihamlar Amerikan ekonomisine 10milyar dolarlık gelir olarak geri dönüyor. Zombiler, kurukafalar, balkabakları, iskeletler, şehrin her tarafında koşuşan ve kendini süper kahraman, korsan ya da kraliçe sanan çocuklarla “mübarek Halloween”e hazırız. O gün için bir tek sıkıntı var: Şehirde trafik duruyor. Taksi kostümüyle gezmek dahi fayda etmiyor.

Yazı: Elif Key

Aile boyu cadılar bayramı kostümleriHer yıl Ekim ayının 31’inde kutlanan Cadılar Bayramı’nda çocuklar, perili evler şeklinde süslenmiş komşu evleri dolaşarak ölülerin ruhları için şeker toplarlar.Çocuklar şeker toplama sırasında çeşitli kostümler giyerler.Bazıları yarasa, bazıları mumya, bazıları melek, bazıları şeytan, bazıları peri, bazıları hortlak ve daha nice yaratıcı kostümleri tercih ederler.Şeker toplamanın dışında, birbirlerini korkutan ilginç şakalar yaparak o günü gizemli bir hale getirirler.Tabi bu gelenek sadece çocuklar arasında değil yetişkinlerin de eğlendiği bir gündür.İşte Cadılar Bayramına hazırlanan aileler…Cadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleriCadılar Bayramı kostümleri