Çalışma masanızda yiyebileceğiniz 9 stres giderici pratik tarif

Tüm gün masa başında çalışanlar birçok etkenin stresini yaşayabiliyor. Stres kronikleştiği vakit, beyin kendi sinyallerini göndermeye başlıyor ve vücudumuza baskı uygulayarak sürekli bir şeyler yeme ihtiyacını hissettiriyor. Ancak gerçekleşen mekanizmaların ve onlara neden olan stresle başa çıkmamızı engelleyebilecek durumların farkında olursak kendimizi daha sağlıklı hissedebiliriz. Örneğin; stres altındayken en çok ihtiyaç duyduğumuz besinlerin başında şeker geliyor. Bu durumu stresi azaltan, rahatlatıcı pratik tariflerle tersine çevirebilirsiniz. Stres giderici sağlıklı pratik tarifleri, ister masa başınızda atıştırmalık olarak tüketin isterseniz de bir öğün olarak… Size kalmış! İşte çalışma masanızda yiyebileceğiniz 9 stres giderici pratik tarif… PEMBENAR ÖZEL

ABONE OL

Kurutulmuş mango

Mango tatlı bir tada sahiptir ve kan şekerini dengelemek için lif bakımından zengin bir meyvedir. Birçok kurutulmuş meyveye göre şeker oranı daha düşüktür. Çiğnemeyebaşladığınız an beyni ve gergin kaslarınızı rahatlatır. Kurutulmuş mangoyu ister hazırsatın alın, isterseniz ince ince dilimleyin, üzerine hindistan cevizi yağı sürüpfırınlayın.

Çavdar krakerleri

Hassas sindirim sistemi veya bağışıklığı olanlar için stresle başa çıkmayı sağlayacakbir diğer besin çavdardan yapılmış krakerler. Çavdar gluten içerse de, sindirim için çokrahatsız edici olan yapışkan proteini diğer buğday türlerine göre daha iyi tolere eder.Özellikle çavdar krakerlerinde bu etkileri azaltmak için kolay fermente sağlar. Bu krakerleri dilerseniz satın alabilir ya da kolayca evinizde yapabilirsiniz. Krakerin yanında, fındık ezmesi, keçi peyniri, avokado, enginar veya pancar tüketebilirsiniz. Böylece bu besinlerle kombine olduğu an şeker ihtiyacınızı düşürecek, beyinde yaşanan enerji düşüşünü harekete geçirecek.

Fırınlanmış patates

Öğle yemeğinizde karbonhidrat ihtiyacınız varsa veya şeker isteğinizi bastırmak istiyorsanız, fırınlanmış patates mükemmel bir alternatif olacaktır. Zeytinyağı ya da tereyağı ile marine edip istediğiniz baharatları ekleyerek fırınlayabilirsiniz.

Pirinç salatası

Pirinçleri kaynatıp, pişirin. Hazırladığınız sebzeli ve tohumlu salatanın içerisine ekleyin. Zeytinyağı ve istediğiniz baharatlarla tatlandırıp tüketin. Önceden hazırlayıp buzlukta dondurabilir, yağını ve baharatlarını yerken katabilirsiniz.

Hindistan cevizi gevreği veya parçaları

Şeker ihtiyacınızı ortadan kaldıracak en basit atıştırmalıklardan biri de hindistan cevizi parçaları. Hindistan cevizi, yağ olarak depolayamadığımız ancak onlar hızlıcaişleme sokacak, metabolizmayı yükselten orta zincirli trigliseritler adı verilen yağlar içerir. Bu yağlar tatlı isteğini en aza indiren maddeler içerirler ve kan şekerinizi dengelemeye, stresi azaltmaya, konsantrasyonu dengelemenize yardımcı olur.

Avokado

Hafif besinlerin başında gelen avokadoyu çok sayıda lezzetle birleştirebilirsiniz. Beyni destekleyen sağlıklı yağlar içerir. Şeker isteğini bastırır. Olgunlaşmış avokadonuzuniçini ovarak keçi peyniri, sağlıklı tohumlar veya üzerine zeytinyağı gezdirerek tüketebilirsiniz. Dilerseniz salatalarınızın içine de ekleyebilirsiniz.

Yoğurt, çilek ve tarçın

Bir kase ev yoğurdunun içine çilek ve tarçın ekleyin. Hindistan cevizi yoğurdu da kullanabilirsiniz. Yoğurt, kan şekeri seviyenizi düşürür. Özellikle meyvelerle birleştiği zamana tat seviyesini en üste çıkarır. Bu noktada beyni rahatlatan ve tatmin eden sağlıklı yağlar barındırdığı için sizi stresten uzak tutacaktır.

Ev yapımı fındıklı çikolata kreması ve goji meyvesi

Son olarak enerjinizi yükseltecek, stres altındaysanız stres hormonu kortizole karşıbağışıklık sisteminizi anında savunmaya geçirecek olan ev yapımı çikolata kreması ilegoji meyvesini tüketebilirsiniz. Dilerseniz tazesini, dilerseniz de kurusunu alabilirsiniz.