Çilekli ekler

İpek Bozkurt’tan çilekli ekler tarifi

İpek Bozkurt’tan çilekli ekler tarifi
Choux hamuru:
1 su bardağı su (230gr)
6 yemek kaşığı tereyağı (90gr)
1/2 çay kaşığı tuz
1 su bardağı un (140gr)
4 yumurta

 
Çilekli kremşanti:
200ml süt kreması
2 çorba kaşığı pudra şekeri
1 su bardağı çilek

Yapılışı:
Su, tuz ve tereyağı çelik tencereye konur, arada karıştırarak tereyağının iyice erimesi için beklenir, kaynamaya başlayınca hemen unu eklenir.
 
Topaklanmaması için tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılır. Bu şekilde hamurunuz toparlanacak. Ara vermeden 3-4 dakika daha kısık ateşte karıştırmaya devam edilir, hamur kendini tencereden kurtarıp toparlanınca ocaktan alınır.
 
Ve mutfak robotuna hamur konur (düz olan palet uç kullanılır) şöyle bir dakika kadar yavaş tempoda karıştırılarak ısısı düşürülür ve üzerine yumurtalar tek tek eklenir.
 
Yumuşak ve yapışkan hamur duy takılı krema sıkma torbasına alınır. Krema torbasındaki hamuru yağlı kağıt serilmis fırın tepsisine 2’şer cm. Aralıklarla istenen boyda çift sıra oluşturacak şekilde sıkılır. Hamur oldukça yapışkan olduğu için parmak uçlarınızı hafifçe ıslatarak topların üzerini hafifçe düzeltin. 190 derece ısıtılmış fırında 30 dakika boyunca pişirilir, (hamur pişince sakın fırın kapağını açmayın) fırın kapalı olarak hamuru soğumaya bırakılır.
 
Bu sırada çilekli kremşanti hazırlanır; çilekler el mikseri ile püre haline getirilir.
 
Buzdolabında iyice soğutulmuş olan süt kreması pudra şekeri ile koyu bir kıvam alana dek çırpılır ve ardından çilek püresi ile karıştırılır.
 
Ekler hamurları ikiye bölünüp iç kreması ile doldurulur.
 
Eklerlerin üstü istenen şekilde dekore edilip servis edilir.