Davet menüleri…

Menü oluşturmak işin en önemli kısmı. Masaya getirdiklerimiz sadece görünüşleriyle bile beynimizi harekete geçirebilir…

Mutfakta dağınık çalışanlardanım. Yaratıcı insanlar böyle çalışırmış diye avutuyorum kendimi. Arkamdan toplayan varsa iyi, yoksa yandım. Hızlı dağıtıyorumama hızlı da pişiriyorum. Yazın iş daha zor. Akşama kadar güneş alan bir mutfağım var Büyükada’da. Sıcakta çalıştıkça bu işe ömürlerini vermiş şefler geliyor aklıma. Nasıl bir disiplin ve özveriyle çalışıyorlar! Bir de nasıl bir egodur acaba her gün o kadar insana yemek yapmak.

İnsanoğlunun en yaşamsal aktivitelerinden yemeye etki etmek. Kendi mutfaklarımızda bizler de ev ahalisinin ağız tadını belirliyoruz. Bu nedenle mönü oluşturmak işin en önemli kısmı.Masaya getirdiklerimiz sadece görünüşleriyle bile beynimizi harekete geçirebilir. Keyifli bir güne başlamak için, mutlu bir akşam için mutfaktan çıkanlar önemli. Lezzet ilk hedef ama sunumda bir o kadar etkileyici.

Davet Mönüsü
Özelikle davet mönüsü yapmak zor zanaattır. Aklınızda yapacaklarınıza dair net bir fikir yoksa, yemek yapmaya başlamak sancılıdır.Mevsim, ortam, teknik imkânlar ve davetli profili ne pişirmek gerektiği yönünde mesaj verir. Sıcak nedeniyle yazın işler daha karışıktır. Hele ramazansa, bayramda yaklaşıyorsa mönüyü hazırlarken iki kere düşünmek gerekir.

Mutfakta en iyi başlangıç mevsimin rengidir. En doğruyu manavınız söyler. Bir davet sofrası hazırlamak üzereyseniz, konukların kim olduğu da çok önemlidir. Bildiğiniz tercihleri varsa bunları dikkate almak bir ev sahibinin göstereceği önemli bir nezakettir. Sofrada yaşlı ve çocuklar varsa herkesin ortaklaşa keyif alacağı bir mönü yapmak zor gelebilir. Böyle durumlarda çorbayla başlamak en akıllı seçimdir. Devamında da belki minikler için keyifli sunumlar yaratılabilir…

Aslında ben her yemeği çorbayla başlatmak taraftarıyım. Çorbalık ve kepçe bile beni baştan çıkarmaya yetiyor diyebilirim. Üstelik çorba her zaman önceden hazırlanabilecek bir ikram. Ev sahibi olarak çok daha kontrollü bir başlangıç yapabilirsiniz. Fırından çıkmış ev ekmeklerinizi ekmek sepetine yerleştirirsiniz, o davetkâr ekmek kokusu misafirlerinizi masaya çoktan yönlendirmiştir bile ve siz kepçenizle çorba servisi yapmak üzere masanın başına geçersiniz. Çorba aslında sonraki yemeklerin de belirleyicisidir. Balık çorbası bir deniz mönüsünü akla getirir. Düğün çorbası Osmanlı mutfağına çok yakışır.

Zeytinyağlılar sırada
Arkadan zeytinyağlılar gelir. Bir minik ara sıcakla devam edilebilir. Ara sıcak bir kızartmaysa dikkatli olmakta fayda var. Salonu dolduran bir kızartma kokusu iştah kapatabilir. Ev sahibi sofrada oturmak ve sohbet etmek istiyorsa ana yemek olarak fırında pişirebileceğimiz bir lezzeti seçmek doğru olur. Davet sırasında hem mutfağa hem de sunuma hâkim olabilmek büyük bir avantajdır. Sofrada sohbet bazen en leziz yemekten daha akılda kalıcıdır.

Hamur işi için fedakarlık
Menüye hamur işini koymuşsak başka şeylerden fedakârlık etmemiz gerektiğini de bilmeliyiz. Börekle pilav,mantıyla çorba olmaz mesela. Hoş böyle dediğime bakmayın. Biz kadınlar konu ikram olunca, her ne kadar sofrada bir denge kurmak gerektiğini bilsek de zor durdururuz kendimizi. Buna ben de dahilim tabii. Her ne kadar tatlıdan ve şekerli yiyeceklerden uzak durmamız söylense de, bir davet mönüsünü başlangıç ve ana yemeğin niteliğine göre seçilmiş tatlı seçimi taçlandırır. Daha ağır bir yemek sonrasında hafif bir tatlı, yazın sıcağında serin lezzetler sunmakta fayda var. Davetin sebebi bir kutlamaysa,minicik bir pastayla çok büyük bir fark yaratabileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim.

Anlattıklarım sizi korkutmasın. Mutfağa giren herkes kendi ritmini, kendi doğrusunu yaratır er ya da geç. Zaten bazen siz değil de talepler belirler ne pişireceğinizi.Mesela babamanneme çoğu davet öncesi şöyle der: “Sakın yorulma, bir su böreği, bir zeytinyağlı dolma yap olsun bitsin.’’ Bu kolay mönüyse, zoru nasıl olur acaba?

İncik tarifi için lütfen tıklayın…

Sakızlı muhallebi tarifi için lütfen tıklayın…

Su böreği tarifi için lütfen tıklayın…

Haber: Selin Kutucular