Dışı zehir, içi altın! Tadanlar vazgeçemiyor

Sırtındaki zehirli iğneleri ve çirkin görüntüsü ile dikkat çeken iskorpit balığı, lezzeti ile balık restoranlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Barış Oğur, “Görüntüsünün altında mükemmel bir et var. Fosforu çok yüksek bir balık. Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına iyi geldiği biliniyor” diye konuştu

ABONE OL

“Fosforu çok yüksek bir balık”

Oğur “Zırhından da anlaşılacağı gibi denizlerin en eski türlerinden biri. Kalın bir derisi var. Görüntüsünün altında mükemmel bir et var. Fosforu çok yüksek bir balık. Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Biz de insanlara tattırmaya çalışıyoruz bunun lezzetini. Tezgahta olsa bu balığı kimse çirkinliğinden dolayı almıyor fakat faydalarını bildikten sonra daha çok rağbet ediyor.

Av mevsimi mevsimde 3-4 ay sürüyor, daha sonra seyrekleşiyor. Oltayla da tutulabilen bir balık ve dikenleri elinize battığı zaman epey canınızı yakabilir. Karnının altında da bir kılçık var. O da tehlikeli, yüksek bir zehir içeriyor.

Yengeç ve midye yiyerek besleniyor

Balıkçılar bağışıklık kazanmış fakat dikkat edilmesi gerekiyor. Denizde kabuklularla besleniyor. Yengeç ve midye gibi sert kabuklu deniz canlılarını rahatlıkla yiyebiliyor” ifadelerini kullandı.

“İçinde altın olduğunu bilmiyorlar”

İskorpit balığını bildiği için gittiği balık restoranlarında bu balığı tercih ettiğini belirten Alibey Çelik ise “İskorpit balığını bir çok avcı bilmez. Balığın dış görünüşüne aldanıp çoğu bırakır ama içinde altın olduğunu, gıdası bol bir balık olduğunu bilmezler.

Lezzeti çok farklı, ben arkadaşlarıma önerdikten sonra onlarda sürekli bu balığı tüketiyor. Dışı zehirli ama için altın. Bunu herkesin bilmesini isterim” dedi.