Ege’nin ‘Aşıklar diyarı’ Uşak’ın 13 yöresel lezzeti

Türkiye’nin ilk şeker fabrikasının kurulduğu, Evliya Çelebi’nin “Aşıklar diyarı” olarak tanımladığı Uşak, Ege’nin zengin sebze ve et yemeklerine sahip olduğu kadar hamur işlerinde de oldukça büyük lezzetler sunuyor. Kısacası, aslında Türk mutfağının tüm zenginliklerinden izler bulunduran Uşak; ete de doyuruyor, tahıllara da, hamur işlerine de. İşte “Aşıklar diyarı” Uşak’ın tatmanız gereken 13 yöresel lezzeti…

ABONE OL

Keşkek

Anadolu’nun birçok yerinde karşımıza çıkan keşkek yemeği Uşak’ta da oldukça meşhur. Özel günler ve düğünler de sunulan keşkeğin yapımında;keşkeğin yapımında, dövülmüş buğday, et ya da tavuk suyu kullanılıyor ve tereyağı ile lezzetlendiriliyor. Üzerine gezdirilen sos ile ortaya mükemmel bir lezzet çıkıyor.

Alacatene

Uşak’ta akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olan alacatene, bildiğimiz yeşil mercimek yemeğini andırıyor. Yeşil mercimek kavrulmuş soğan ile harmanlanıyor ve sonra bulgur ve su ile pişirilmeye bırakılıyor.

Ciğer sarması

Edirne’de bilinen bir lezzet olan ciğer sarma özellikle Uşak’da da sık yapılıp sık tüketilen bir lezzet. Pirinçli kuş üzümlü iç harcın kuzu ciğer ile sarılmasından oluşuyor.

Döndürme böreği

Döndürme böreği Uşak kahvaltı sofralarından asla eksik olmuyor. El açması böreği olarak bilinen döndürme böreği şehirde ‘Ulubey Döndürmesi’ olarak da biliniyor. Peynirlisi ve ıspanaklısını tüketebilirsiniz.

Et basması

Uşaklıların sıklıkla pişirdiği et yemekleri arasında et basması da bulunuyor. Özenle hazırlanmış dana kıymadan hazırlanan basma köfteyi, ev yemekleri yapan restoranlarda bulabilirsiniz.

Çömlek kebabı

Uşak’a özgü yemeklerin başında gelen bir diğer lezzet çömlek kebabı. Erkek keçi ya da koyun eti kullanılarak hazırlanan yemek, çömlek eti ya da çömlek kebabı olarak anılıyor. Çömlek eti yapılırken; etle birlikte soğan, domates, patates ve biberle çömlekte pişiriliyor. Kapağı kapatılan çömlek, mangal ateşinin ortasına gömülüyor, uzun saatler pişmesi bekleniyor. Eğer Uşak’daysanız ve çok lezzetli bir yemek istiyorsanız çömlek etini mutlaka deneyin.

Tüm yörelerde karşımıza çıkan muska böreği Uşak’ta ise farklı şekilde yapılıyor. Ege’nin taptaze otlarıyla hazırlanan ve genellikle ıspanak ile hazırlanan muska böreğe soğan ve pul biber de girince lezzetine doyum olmuyor. Üstelik bu börek tavada değil fırında pişiyor. Uşak usulü muska böreğini dilerseniz çayın yanında dilerseniz yoğurtla yiyebilirsiniz.

Tarhana çorbası

Uşak’ın en sevilen çorbası da tarhana. Uşak usulü tarhana, yaklaşık 20 gün kadar toprak bir çömlek ya da geniş bir kapta bekletiliyor. Kırmızı ve yeşil biber, un, yoğurt, süt ve isteğe göre kullanılan fasulye ya da nohut ile birleşerek ortaya mükemmel bir lezzet çıkıyor.

Katmer

En güzel hamur işlerinin Uşak’tan çıktığı söylenir. Eğer buraya yolunuz düşerse mutlaka Uşak katmeri tatmadan dönmeyin! Susam, haşhaş ve tahinle lezzetlendirilmiş katmerleri mutlaka deneyin.

Cendere tatlısı

Burma tatlısına benzerlik gösteren Uşak’ın tatlıları arasında cendere tatlısı bulunuyor. İnce açılan hamur rulo haline getirilerek, içerisine bol ceviz dolduruluyor. Şerbetlenip sunuluyor.

Demir tatlısı

Demir kalıplar ile hazırlanan demir tatlısı, kızartılarak yapılan bir hamur tatlısı. Uşak’ta sıklıkla yapılan bu tatlı şerbetle de buluşunca lezzetine doyum olmuyor.

Gül peksimeti

Son olarak Uşak tatlıları arasında gül peksimeti yer alıyor. Gül şeklinden dolayı adına gül denilen peksimet diğerlerine göre sadece daha fazla malzemeyle yapılıyor. Gül şeklini alan peksimet daha sonra susam ve çörek otuyla süsleniyor.