Ekşimiş ya da tutmayan yoğurttan peynir nasıl yapılır?

Ekşimiş veya tutmayan ve artan yoğurdunuz varsa sakın çöpe atmayın! Bu yoğurttan mükemmel bir peynir yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Kahvaltılarda ya da hamur işlerinde kalıp peynir, çökelek (lor peyniri) kıvamında olacak bu peyniri afiyetle tüketebilirsiniz. Ekşimiş yoğurttan kalıp peynir elde ederken biraz zorlanabilirsiniz. Fakat eğer mayanız varsa kalıp bir peynire dönüştürmeye çalışabilir, üzerine sert bir ağırlık koyarak da şekillendirebilirsiniz. Üstelik sizin için peynir yapımında artan peynir altı suyunu da nasıl değerlendireceğinizi paylaştık. İşte A’dan Z’ye ekşimiş yoğurttan peynir yapımı…

ABONE OL

Ardından yoğurdunuzu ocağın üzerine koyun ve kısık ateşte kaynamaya bırakın. İlk kaynama sonrası içerisine 1 çay kaşığı kadar tuz ilave edin. Bu süreçte yoğurdunuz kaynadıkça içerisinde tortular oluşmaya başlayacaktır. Yoğurdunuzu 15 dakika kadar kaynatmaya devam edin.

Yoğurdun suyu ayrıldıysa yani kesildiyse ocaktan alın ve bir süzgecin içerisine temiz bir tülbent sarın. Altına bir kap koyun ve yoğurdunuzu bu tülbentin içerisineboşaltın. Daha sonra ağız kısmını sıkıp güzelce sarın. Tülbentin üstüne dilerseniz ağırlık koyun ya da tülbenti taşıyabilecek bir yere asın ve süzdürmeye başlayın.En az 4-5 saat bu şekilde süzdürün.

Tüm suyunun süzüldüğünden emin olduktan sonra tülbenti açın ve içerisindeki peyniri tahta kaşık yardımıyla dağıtın. Dilerseniz hemen bu şekilde de tüketebilirsiniz. Eğer şekil vermek istiyorsanız peynir hafif ılıdığında tüm peynirleri elinizle sıkı sıkı bir şekilde tülbentin içerisinde toparlayın ve yayvan bir şekil verin. Tülbenti üzerine koyun.

Daha sonra peynirin üzerine birkaç tane ağırlık koyun ve bu şekilde 4-5 saat kadar bekletin. Ardından açın ve peyniriniz tüketilmeye hazır olacaktır. Peynirinizi üzerine ağırlık koymadan çökelek peyniri şeklinde de yiyebileceğiniz gibi, kesilebilir bir şekle sokarak da tüketebilirsiniz. Son olarak peynirinizi çökelek haldeyken ya da şekil verdikten sonra kapaklı bir kabın içerisine aktarın. Buzdolabında hava almayacak şekilde 1 haftaya kadar saklayabilirsiniz. Enfes hamur işlerinde kullanabilir ya da kahvaltılarda tüketebilirsiniz.

Peynirden elde edilen su nasıl değerlendirilir?

Peynir altı suyu olarak bilinen, peynir yapımı aşamasında artan suyu sakın çöpe atmayın. Yemeklerinizin birçok alanında yer verebilirsiniz. Bu noktada peynir altı suyunu, bir sonraki peynir mayalama işleminiz de sütü kesmek için kullanabilirsiniz. Fermente sebze ve meyvelerin yapılış aşamalarında bu suyu kullanabilirsiniz. Çorbaların içerisinde kıvam artırıcı olarak kullanabilirsiniz.

İyice süzdürüp klasik bir içecek gibi tüketerek birçok faydasından yararlanabilirsiniz. Etinizi marine etmede kullanabilirsiniz. Bu etinizin yumuşacık olmasına katkı sağlayacaktır. Poğaça, açma, ekmek gibi ürünlerin hamurlarının içerisine ilave edebilirsiniz. Bu sayede mükemmel kabaran ve lezzeti harika olan hamur işleri elde edeceksiniz. Çabuk bozulan bir yapısı olduğu için buzluk kaplarının içerisinde dondurarak daha uzun süre saklayabilirsiniz.