En lezzetli 3 uzakdoğu yemeği

P.F. Chang’s Executive Chef Mehmet Umut Topal, en lezzetli üç Uzakdoğu yemeği tarifini verdi!


Seasoned garlic prawns
Malzemeler
Jumbo karides
Tereyağı
Zeytinyağı
Kuru sogan
Sarımsak
Taze kişniş
Chery domates
Acı domates sos
Arnavut biberi

Yapılışı
Kızgın wok tavasına biraz zeytinyağı ekleyip arnavut biberle soteleyin ardından terağını ilave edin. Kabuklarından ayrılmış karidesleri ekleyip soteleyin. İnce dogranmış kuru soganı, sarımsağı ve domatesleri ilave edin. Kısa bir süre sotelemeye devam edin ve acı domates sosunu ekleyin. Yaklaşık 1 dakika da soslarla beraber soteleyin. Üzerine bir miktar zate kişini koyup servis edin.


Surf and turf
Malzemeler
Dana antrikot
Jumbo karides
Patates
Kuşkonmaz
Sarımsak
Zencefil taze
Tereyağı
Taze soğan
Soya sos

Yapılışı
Patatesleri haşlayıp küp seklinde dogradıktan sonra firitözde kızartıp bir kenara alın. Kuşkonmazları 4 cm boyunda kesip tuzlu suda haşlayıp patateslerin ürzerine ilave edin. Kızgın bir wok tavasına bir kaşık kadar sıvı yağ ekleyip küp doğranmış antrikotları ve kabuklarından ayrılmış karidesleri her tarafı pişene kadar soteleyin. Soteleme işlemi bitince pişen etlerin üzerine kenarda beklettiğimiz kuşkonmazları ve patatesleri ilave edin. Bir sarımsak, taze soğan (kıyılmış) ve ince kıyılmış zencefilleride ilave edip sotelemeye devam edin. 1 kaşık terağını da ilave edip eriyene kadar soteleyin. Terayağı eridikten sonra bir kaşık kadar soya sosu ilave edin. 1 dakika daha soteledikten sonra servis edin.


Wok charred beef
Malzemeler
Dana eti
Mantar
Arnavut biberi
Taze soğan
Kırmızı california biberi
Yeşil california biberi
Sarımsak
Kuru soğan
Soya sos
Sıvı yağ

Yapılışı
Wok tavasını iyice ısıtılır, içerisine bir yemek kaşığı kadar sıvı yağ ve slice dilim dogranmış dana ilave edilir. Etlerin her iki tarafıda kızarıncaya kadar sotelenir. Et soteleme işi bitince mantar ilave edilir. 30 saniye kadar mantarla birlikte sotelenen etlerin içerisine sırası ile arnavut biber, kare doğranmış california biberleri, ince dogranmış sarımsak ve sogan ilave edilip beraber bir süre sotellenir. Tavanın içindeki bütün malzemelerin sotelendiğinden emin oldukta sonra tavaya iki yemek kaşığı kadar soya sos ilave edilir. Bir süre de soya sosla soteleme işlemi devam eder. Tavanın altını kapattıktan sonra taze soğan dilimleri ilave edilir ve servis edilir.