Erik marmelatı nasıl yapılır?

 Erik marmelatı nasıl yapılır diye merak mı ediyorsunuz? Size vereceğimiz enfes erik marmelatı tarifini deneyebilirsiniz. Mevsiminde yetişen eriklerle damak tadınıza uygun erik marmelatı hazırlayabilirsiniz. Sağlık açısından da bir çok faydası bulunan erik marmelatının nasıl yapıldığını artık öğrenebileceksiniz. Erik meyve olarak sahip olduğu zengin vitamin içeriği nedeniyle çok tercih edilir.

Eriğin bağırsak etkinliğini arttırıcı etkisi bulunur. Ayrıca potasyum ve magnezyum minerali açısından da zengin bir meyve olduğu bilinir. Erik marmelatının regl düzenleyici, idrar söktürücü ve terletici özellikleri de bulunuyor. Erik marmelatında çeşitli minerallerin yanı sıra C, A ve E vitaminleri ile beta karoten de bulunur.

Düşük kalorisi sebebiyle diyet tercihi olarak en başta  erik marmelatı gelmektedir. Erik marmelatı nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız, sizler için araştırmış olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz.

Erik marmelatı nasıl yapılır?

Malzemeler 

– 1 kg kırmızı erik(mürdüm cinsi)
– Yarım kilo şeker 
– 1 yemek kaşığı elma sirkesi
– 1 su bardağı su

Erik marmelatı nasıl yapılır?

– Fırını 160 derecede ısıtalım.
– Fırın kabının zeminine şekerin yarısını dökelim.
– Erikleri 2 ye bölüp fırın kabına dizelim.
– Kalan şekeri üzerine gezdirelim sirke ve suyu da üzerine gezdirip fırına verelim.
– 1 saat 20 dk. pişsin. Fırının ayarlarına göre kontrol edin. Ben 1 kere kaptaki suyu kaşıkla eriklerin üstüne gezdirelim.
– Soğuyunca 2 küçük kavanoza koydum. Buzdolabına kaldırdım.1 erik de arttı. 
 Afiyet olsun.