Erzurum’un ağızları sulandıracak 12 yöresel lezzeti

Birden çok medeniyete ev sahipliği yapmış, Türkiye’nin en soğuk şehirlerinden biri olan Erzurum’un yöresel lezzetlerini sizinle buluşturduk. Farklı kültürlere sahip şehirlerin komşusu olan Erzurum’un mutfağı oldukça zengin. İşte çağ kebabından, kadayıf dolmasına kadar yemeye doyamayacağınız Erzurum’un 12 yöresel lezzeti…

ABONE OL

Aşotu çorbası

Erzurum’un meşhur çorbalarından biri olan aşotu çorbası, aşotundan hazırlanıyor. Ayran çorbasına benzeyen aşotu çorbası; yoğurt, soğan, buğday ve yumurta gibi malzemelerle hazırlanıyor. Soğuk Erzurum akşamlarında Erzurum ketesiyle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz.

Çaşır

Çaşır otu Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen ve yemeklerde sıklıkla kullanılan bir ot çeşidi. Şifalı olduğuna inanılan bu ot Erzurumlular tarafından her yıl pişiriliyor. Kızartması ya da kavurması yapılarak servis ediliyor.

Çiriş yemeği

Şehrin çok tüketilen otlarından biri de çiriş otu. Bu ot ile Erzurum’da hem börek, hem yemek hem de turşu yaparlar. Genelde Nisan ayında toplanan otlar ayıklandıktan sonra tavada da kavrularak üzerine yumurta kırılıyor.

Şalgam dolması

Erzurum’da oldukça popüler olan şalgam dolması; şalgam dilimleri arasına kıyma, salça, pirinç, bulgur, tuz ve baharat karışımı eklenerek servis ediliyor. İki farklı şekilde hazırlanan şalgam dolması mutlaka denenmesi gereken lezzet arasında.

Erzurum ketesi

Erzurum’a gittiğinizde mutlaka yemeniz gereken bir diğer yemek ise Erzurum ketesi. Birçok pastanede bulabileceğiniz bu leziz hamur işi ekmek, kentin simgesi haline gelmiş lezzetlerden biri. Çayın yanına çok yakışan bu lezzeti mutlaka tatmadan dönmeyin.

Su böreği

Her yörede karşımıza çıkan su böreği, Erzurum’da çok farklı bir yöntemle yapılıyor. Erzurum’a has tel peyniriyle pişirilir ve her hamur katına 1 yumurta gelecek şekilde hazırlanır. Erzurum usulü su böreği de şehirde yapacağınız kahvaltıların baş tacı olacak.

Lalanga

Erzurum kahvaltılarında sıkça göreceğiniz lalanga, krep olarak biliniyor. Yumurta, süt, un ve yağ gibi temel gıdalarla hazırlanan lalanga, üzerine şeker ya da şerbet dökülerek servis edilir.

Dut çullaması

Erzurum’un en çok tüketilen tatlılarına baktığımız da dut çullaması, şehirde yetişen karadutların toz şeker ve tereyağ ile tavada kavrulması ile hazırlanıyor. Burada dutların kuru olması önemlidir. Tatlı ihtiyacını gideren dut çullamasını mutlaka tadın.

Hasuta

Erzurum’un yöresel tatlılarından bir diğeri de hasuta. Hem kahvaltılık hemde tatlı olarak servis ediliyor. Dut pekmezi, nişasta ve isteğe bağlı olarak eklenen şekerden oluşuyor. Helva kıvamına gelene kadar pişiriliyor. Bazı bölgelerde pekmezle de servis ediliyor.

Çağ kebabı

Erzurum’un en meşhur lezzetleri arasında yerini alan çağ kebabı keçi veya kuzu etinden hazırlanıyor. Özel karışımda bir gün boyunca bekletilen et dönerin aksine yatay bir şekilde pişiriliyor. Ortaya bu enfes görüntü çıkıyor!

Kadayıf dolması

Erzurum’un en meşhur tatlısı kadayıf dolması ile listemizi sonlandırıyoruz. Tel kadayıfın içine ceviz ya da fıstık konulur, dolma şeklinde sarılır ve son olarak kızgın yağda kızartılır. Ardından şerbetlenen bu tatlı kaymakla servis edilir. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!