Evde maya yerine kullanabileceğiniz alternatif yöntemler

Hamur işlerinin ve ekmek yapımının bir parçası olan mayaların yerine farklı alternatifler de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer evde mayanız yoksa, sizin için paylaştığımız bu farklı yöntemler sayesinde ekmeğinizi kolayca mayalayabilir ve aynı şekilde kabarmasını sağlayabilirsiniz. İşte mayanın yerine geçebilecek pratik alternatifler… PEMBENAR ÖZEL

ABONE OL

Karbonat ve limon suyu

Karbonat sayesinde evinizde harika ekmekler hazırlayabilirsiniz. Çok kabaran ve içi normal bir ekmek gibi yumuşacık olmasa da size pratik kazandıracak,çok lezzetli ekmekler pişirmenize yarayacaktır. Klasik ekmek yapımında 1 çorba kaşığı kadar maya gerekiyorsa, bu tarifte de 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp kullanabilirsiniz.

Bu karışım hamurun hemen kabarmasına neden olacaktır. Özellikle acele pişirmeniz gereken hamur işlerinde bu yöntemi kolaylıkla deneyebilirsiniz. Ekmeğinizin daha yumuşak olmasını istiyorsanız içine, ekmeğin içine yoğurt veya ılık süt ekleyebilirsiniz.

Kabartma tozu ve maden suyu

Evinizde maya yoksa diğer alternatiflerden biri de kabartma tozu ve maden suyu karışımı. 1 çay kaşığı kabartma tozunun içine maden suyu ve biraz da ılık süt ekleyerek mükemmel ekmekler hazırlayabilirsiniz.

Sirke veya limon ve süt: Ev yapımı buttermilk

Yurt dışında çok tercih edilen buttermilk olarak bilinensirke veya limon ve süt karışımından oluşan bu lezzeti evinizde kolayca hazırlayarak ekmek yapımında maya yerine kullanabilirsiniz.

Öncelikle 1 su bardağı sütün içine 1 yemek kaşığı limon suyu veya beyaz sirke ekleyin. Mümkünse tahta kaşık kullanın ve iyice karıştırın.10 dakika bekleyin. Süt kesilecek ve hafif kıvamı koyulaşacaktır.