Faydaları saymakla bitmiyor: Evde sarımsak tozu nasıl yapılır?

Yemeklere nefis tat veren sarımsak tozunu evde yapmak aslında sandığınızdan çok daha kolay. Tüm yemeklere çok yakışan ve baharat gibi eklenen ‘sarımsak tozu’ kolesterolü dengeleyip kanser hücreleriyle savaşarak büyümelerini engelliyor. Toz ayrıca sindirim sistemine iyi geliyor. Peki, evde sarımsak tozu nasıl yapılır? İşte sarımsak tozu tarifi ve inanılmaz faydaları…

ABONE OL

Ev yapımı sarımsak tozu nasıl yapılır?

Malzemeler kısmında sadece dilediğiniz kadar sarımsak kullanıyorsunuz. Daha sonra sarımsakları tek tek soyun ve olabildiğince ince dilimler halinde doğrayın. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine soyup dilimlediğiniz sarımsakları yerleştirin. Bunu yaparken sarımsakların üst üste gelmemesine, aralarında mesafe olmasına dikkat edin.

200 dereceye ayarladığınız fırında sarımsaklar iyice kuruyana kadar kavurun. Rengi değişip sertleşen sarımsakları bir tülbentin ortasına yerleştirin ve soğuyana kadar bekleyin.

Soğuduklarında ise tülbenti havanın içine koyarak un kıvamına gelene kadar iyice dövün. Un haline gelen sarımsakları oda sıcaklığında yarım saat bekletin. Ardından bir kavanoza aktararak iyice karıştırın. Ağzını sıkıca kapattığınız sarımsak tozu dolu kavanozu karanlık bir ortamda saklamaya dikkat edin.

Minik bir ipucu:

İlk günlerde kavanozu ara sıra sallamak nemin sarımsak tozuna eşit dağılmasına, dolayısıyla küflenmemesine yardımcı olacaktır.

Sarımsak tozunun inanılmaz faydaları

Sarımsak kötü kolesterolü düşürür iyi kolesterolü arttırır. Kalp krizi riskini en aza indirir. Tansiyonu dengelemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kan şekerini düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak tozu hastalıklarla mücadele etmenize yardımcı olur.

Sarımsak tozunun iltihap sökücü özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde iltihap sal enfeksiyonlara karşı savaş açan alerjik hastalıklara çözüm olur. Vücuttan ödemin ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Sarımsak metabolizmayı hızlandırır zayıflama sürecinde yardım eden ve kilo vermek için önemli bir yardımcınızdır.