Gerçek bir brownie yapmak istiyorsanız bu hatalardan uzak durun!

Brownie çok sevilen lezzetlerden biri olsa da, evde yapmak istediğiniz de kıvamını tutturması çok zor olabilir. Harcına eklenen yumurta, un, şeker ve tereyağı bu noktada büyük önem taşır. Peki, orjinal bir brownie elde etmek için hangi hatalardan uzak durmalısınız? İşte gerçek bir brownie tarifi yapmanız için bu ipuçlarını mutlaka not edin ve saydığımız hatalardan uzak durun.

ABONE OL

Çok az un kullanırsanız…

Çok fazla un koymanın dışında çok az un eklemenin de brownie için en yanlış yapılan yöntemlerden biri. Burada elinizdeki tarife sadık kalmak çok önemli. Belirtilen miktardan daha az un kullanmak daha ince kareler elde etmenize neden olacaktır. Pişerken ortası şişebilir ve kenarı çökebilir. İçi çiğ, dışıysa beklenenden daha fazla pişmiş olur.

Harcına karbonat eklemek…

Gerçek bir brownie tatmak istiyorsanız, karbonat veya kabartma tozu gibi ürünleri sakın eklemeyin. Eğer eklerseniz eşit şekilde pişmemiş bir brownie elde edeceksiniz. Köşeleri daha yapışkan, orta kısmının ise az piştiğini göreceksiniz. Ayrıca daha az çikolata ve daha çok tereyağı tadı alırsınız.

Fazla şeker eklerseniz…

Yapılan en büyük hatalardan biride gereğinden fazla şeker eklemek. Tıpkı karbonat ve kabartma tozu eklediğinizde karşılaştığınız hataya maruz kalırsınız. Pişerken köşeleri yükselir, ortası yine çöker. Görünüşü ise yine parlak ve çıtır bir tabakadan oluşsa da, içine koyduğunuz fazla şekerden dolayı yapışkan bir kıvamalacaktır.

Az şeker eklemek…

Bu sefer de az şeker eklerseniz, kek gibi bir brownie elde edeceksiniz. Şekeri az koyduğunuz için üst tabakası parlak ve kırılgan olmayacak. Şeker eksikliğinden dolayı içerisinde hava boşlukları meydana gelecektir. Bu da dokusunun kötü görünmesineyol açacaktır.

Çok fazla yumurta kullanmak…

Şekerde olduğu gibi orjinal tariften fazla yumurta eklerseniz yine kek gibi bir brownie elde edersiniz. Yine üzerinde ince çıtır tabaka oluşmayacak. İçi nemli kalan bir kekle karşı karşıya kalırsınız.

Yumurta eklemezseniz…

Eğer brownie yapımında hiç yumurta kullanmazsanız, yenebilecek bir brownie olmayacaktır. Üstünde hava kabarcıkları ve çökmüş bir lezzet ile karşılaşırsınız.

Çok fazla tereyağı kullanmak…

Tereyağı tatlılara mükemmel lezzetler katsa da, brownie için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Brownie yapımında çok fazla tereyağı kullanmak, hem kokusundan hoşlanmayacak hem de kötü bir dokuya sahip olacaksınız. Her zamanki brownie tadından daha ağır bir tat elde edersiniz.

Az tereyağı kullanmak…

Bu sefer tam tersi az tereyağı kullanırsanız, lezzetsiz bir brownie elde edeceksiniz. Orta kısmı daha yumuşak olur. Yenebilecek bir kıvam elde etseniz de, taneli biryapıyla karşılaşırsınız.