Her çorbanın bir hikâyesi var…

Düğün, işkembe, ezogelin, yayla çorbaları ve daha yüzlercesi… Hepsinin ritüeli, hikâyesi ayrı

Düğün, işkembe, ezogelin, yayla çorbaları ve daha yüzlercesi… Hepsinin ritüeli, hikâyesi ayrı
Sürekli yeni tarif denemenin en çekindiğimtarafı insanın kendi ailesinden tariflere yabancılaşması, o en değerli lezzetlerin ikinci plana atılması. Ama ağız tadı tahmin ettiğimizden çok daha güçlü, öyle kolay kolay yeniye yenilecek türden değil… Hatta öyle güçlü ki geçen hafta bize Avusturya Alpleri’ne kutu kutu sahlep taşıttı.
 
Kayak sonrası sıcak şaraba senelerce burun kıvırdık. Tamam, sıcak çikolata büyük küçük hepimizi mutlu ediyor ama üşüyünce sahlep gibisi varmı? O yüzden sahlep üreticilerine sesleniyorum. Her sene Türklerle dolup taşan Avrupa’daki kayakmerkezlerine ihracata başlayabilirsiniz. Bizim sahlep oralarda öyle çok sevildi ki ikram etmekten biz içemedik…
 
Ah kışın iç ısıtan tatları! Hepinizi seviyoruz. Ama en çok çorbaları… Bizim evde yaz kış her akşamçorba içilir desemşaşırtırmıyımsizi? Bu adeta istisnasız bir kural. Çorbanın sağlığa yararları bir yana, romantik bir tarafı da var.
 
Yediden yetmişe mutlu ediyor
Hastaya, yardıma muhtaca, üşüyene, ilgi ve paylaşmak isteyene hep çorba yapılmazmı? Tarihte bilinen ilk tatlı dediğimiz aşure bile bir nevi çorba aslında. Bir de sürprizlerle dolu; “Çorbaya çevirdin bu işi!’’ deyimini hak etmeyecek kadar gururlu ve bilge. “Kışlar renksiz geçer’’ lafını geçersiz kılacak kadar da renkli ve çeşitli. Alışveriş sepetinize koyduğunuz tüm sebzelerle çorba yapabilirsiniz. Gerisi biraz baharata, biraz da yaratıcılığa kalmış.
 
Ayrıca her çorbanın sanki bir hikâyesi var. Düğün, işkembe, ezogelin, yayla çorbaları ve daha yüzlercesi… Hepsinin ritüeli ayrı. Sizlerle daha önce paylaştığım bir “köfteli hamurlu çorba’’ var, anmadan edemeyeceğim.
 
Bir lezzet düşünün, aynı anda neşeyi, şifayı, sevgiyi, hüznü, vefayı, bağlılığı barındırsın… İşte mis gibi nane kokulu bu pembe çorba, yediden yetmişe hepimizimutlu ediyor, şımartıyor. Umarım denemişsinizdir ve sizde de aynı duyguları uyandırmıştır. Hazır kış sebzelerinin en Güzelleri manavlardayken çorbanın değerini hatırlamanın ve yeni tarifler öğrenmenin tam zamanı.
 
Borç çorbası tarifi için lütfen tıklayınız…
 
İki renkli çorba tarifi için lütfen tıklayınız…