Hünkar beğendi tarifi – Hünkar beğendi nasıl yapılır?

Türk Mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında gelen Hünkar beğendi Ramazan ayının gelmesi ile vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya başladı. İftara hünkar beğendi hazırlamak isteyen vatandaşlar Hünkar beğendi nasıl yapılır, tarifi ve malzemeleri nelerdir sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte malzemeler ve tarifi…

Ocakta
4 – 6 Kişilik
20 dk (Hazırlanma Süresi)
30 dk (Pişirme Süresi)
Yapımı için malzemeler

700 gr kuşbaşı
Yarım çay bardağı sıvı yağı
1 adet soğan
1 kg patlıcan
1 tatlı kaşığı kaşar rendesi
2 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı un
2 su bardağı süt
Limon suyu, tuz ve karabiber

Hazırlanışı

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte vatandaşlar yemek tarifleri konusunda araştırmalarını sıklaştırdı. Her gün iftara ne pişirsem telaşı yaşayan ev hanımları Hünkar beğendi nasıl yapılır, tarifi ve malzemeleri nelerdir sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki Hünkar beğendi tarifi ve malzemeleri nelerdir, nasıl yapılır?

Hünkar beğendi nasıl yapılır? -Hünkar beğendi yapımı

Birinci adım: Soğanlar ince ince küp olarak doğranır. Tencerede sıvı yağ ile kavrulur. Sonrasında etler ilave edilir. Kavurmaya devam edilir.

İkinci adım: Tuz ve karabiber eklenir. Etin hizasına gelecek kadar sıcak su konur. Etler yumuşak kıvam alıncaya kadar orta ateşte pişirilir.

Üçüncü adım: Daha sonra patlıcanlar birkaç yerinden delinir. Ocak üzerinde közlenir. Her iki tarafı da közlenir. Sonrasında kabukları soyulur.

Beşinci adım: Limonlu suda yaklaşık olarak on dk. kadar bekletilir. Sonra, sudan süzülerek alınır. İnce ince doğranır.

Altıncı adım: Başka bir tencerede tereyağı eritilir. Un ile beraber kavrulur. Sonra patlıcanlar ilave edilir. Süt de azar azar dökülür.

Son adımlar:Sürekli karıştırmaya devam edilir. Koyulaşınca kaşar rendesi ilave edilir. Karıştırılır ve altı kapatılır. Servis tabağına ilk önce et konur, kenarlara da hünkar beğendi koyulur. Sıcak olarak servis edilir.

Afiyet olsun.