İçlerini oyup üretiyorlar: Hiçbir katkı maddesi yok!

Karakovan balının adını da, faydalarını duymayan da neredeyse yoktur. Karakovan balı Rize’de hala insan eli değmeden ve katkı maddesi kullanılmadan üretiliyor.Ormanlarda, ağaçların tepesine yerleştirilen içi boş kütüklerdeki arılar, en doğal haliyle bal üretiyor. Peki, karakovan balının faydaları nelerdir? Karakovan falının özellikleri nelerdir? İşte cevabı…

ABONE OL

6 ay hiç dokunmuyorlar

Yaklaşık 6 ay kadar müdahale edilmeyen kovanlar, ağustos ayında açılarak, balları sağılıyor.

Tamamen doğal, katkı maddesi yok

Hiçbir katkı maddesi konulmadan arının tamamen doğal ortamda yaptığı karakovan bal, üretimi zahmetli olduğu için yeni nesil arıcılar tarafından tercih edilmiyor.

Fenni arıcılığın gelişmesi ve yayılması ile birlikte yöre kültürünün bir parçası olan karakovan bal üretimi geleneği de yok olmaya başladı.?

Fındıklılı karakovan bal üreticisi Hamdi Uzunhasanoğlu arılara çocukluğundan sevgi ile bağlandığını belirterek, “Dedelerimiz de karakovan yapmış, karakovan arıcılığını bu yüzden tüm incelikleri ile biliyorum. Ben karakovansız asla yapamam bunun zevki hiçbir şeye benzemiyor.

Eskiden çok kara kovanım vardı. Ormana çıkarmak, yer yapmak, ağaca yerleştirmek, çok emek istiyor ve bunun üstesinden artık gelemiyorum.

Şu an ancak 15 tane kovan yerleştirdim ormana. Yeni nesil fenni arıcılığa yöneldi, karakovan sayısı giderek azalıyor.

Köyümde yerleştirdiğim kovanlarda arılar oğul verince kimin bahçesine giderse onun olur, asla geri almam.

Bu köyde ne kadar arı varsa benim kovanlarımdan giden oğullardır. Yeter ki insanlar arıcıkla uğraşsın, arı oğulları onlara hediyem olsun” diye konuştu. 

Karıkovan balının özelliği ve faydası nedir?

Karakovan balı, eski osmanlı dönemlerinde şifahanelerde ilaç olarak kullanılıyordu. Karakovan balı, üretimi yapılan diğer ballara göre daha fazla uğraş ve emek gerektiren bir bal türüdür.

Karakovan balının diğer ballardan şifalı olması içerisinde yer alan şeker miktarının ‘0’ olmasıdır.

Karakovan balının peteğini arı kendisi üretmektedir.

Peteği dahi olduğundan süzmeden tüketilir ve bu sayede balın yanı sıra daha fazla polen de vücuda alınmış olur.

Balgam söktürücü etkisi vardır, aynı zamanda öksürüğü keser.

Karaciğeri ve akciğerleri temizlemeye yardımcı olur.