İlginç bilgiler

Bu bilgileri duyduğunuza çok şaşıracaksınız!

Çakmak, kibritten önce icat edilmiştir.

Dirseğinizi yalamanız imkânsızdır.

Timsahlar, dillerini dışarı çıkaramazlar. Dillerini hareket ettirip çiğneyemezler. Sindirim asitleri o kadar güçlüdür ki çelik bir çiviyi bili sindirebilir.

İnsanlar hayatları boyunca uyurken yaklaşık 70 böcek ve 10 örümcek yer.

Seinfeld’in her bölümünde, bir yerlerde Superman gözükür.

Birçok rujun yapısında, balık pulları bulunur.

Parmak izlerinde olduğu gibi, herkesin dil izleri de farklıdır.

Karideslerin kalpleri, kafalarındadır.

Domuzların gökyüzüne bakmaları, fiziksel olarak imkânsızdır.

Dünyadaki insanların %50’sinden fazlası, hayatlarında hiç telefon konuşması yapmamıştır.

Fareler ve atlar, kusamazlar.

Çok şiddetli hapşırdığınızda, kaburganızı çatlatabilirsiniz.

Hapşırığınızı tutmaya çalıştığınızda, kafanızdaki ya da ensenizdeki damarlardan birini koparıp ölebilirsiniz.

Yalnızca 1 saat boyunca kulaklık takmak, kulağınızdaki bakteri sayısını 700 kat artırır.

Isı ölçümünde, Selsiyus skalası, Fahrenheit skalasından daha kullanışlıdır. Fakat yaratıcısı Anders Celcius, tuhaf bir bilim adamıydı. Skalasını ilk geliştirdiğinde, donma noktasını 100 derece, kaynama noktasını ise 0 derece olarak belirledi. Hiç kimse uyarmaya cesaret edemediğinden, bilim adamları skalayı değiştirmek için Celcius’un ölmesini beklediler.

Bill Gates’in ilk girişimi, Traff-O-Data’ydı – yolda belirli bir noktadan geçen araba sayısını kaydetmeye yarayan makineler üreten bir şirket.

İnsanların kullandıkları doğum kontrol hapları, gorillerde de işe yarar.

Joseph Niepce, dünyanın ilk fotoğrafik görüntüsünü 1827 yılında elde etti. Thomas Edison ve W.K.L. Dickson, 1894 yılında ilk film kamerasını tanıttı. Ancak bir görselin bir ekran üzerine ilk yansıtılışı, 1646 yılında Alman bir rahip tarafından yapıldı. Athanasius Kircher, mum ya da yağ lambası kullanarak el yapımı görselleri beyaz bir ekrana yansıttı.

Yaklaşık elli farklı türde kanguru vardır.

Köpek balıkları ve vatozlar, bilindiği kadarıyla kansere yakalanmayan tek hayvanlardır. Bilim adamları, bu durumun kemik yerine kıkırdaklara sahip olmalarından kaynaklandığına inanıyorlar.

Gezegende, insanlardan sonra en zeki hayvan, musurgillerden liman yunuslarıdır.

Şimdiye dek yalnızca bir uydu, meteor tarafından yok edilmiştir – 1993 yılında Olympus adındaki uydu.

Radyoaktif madde Americanium-241, birçok yangın detektöründe kullanılır.

Sıradan bir TNT bombada atomik reaksiyon görülür ve atom bombası olarak adlandırılabilir. Yaygınlıkla atom bombası olarak bilinen bombada ise nükleer reaksiyon gerçekleşir ve nükleer bomba olarak adlandırılması gerekir.

Her yıl, vücuttaki atomların yaklaşık %98’i yenilenir.

İlk Australopitek afarenisis fosil örneği, Lucy olarak adlandırılmıştı – paleontologların en sevdikleri Beatles şarkısı ‘Lucy in the Sky with Diamonds’ a ithafen.

Bağımsızlık Bildirgesi, ilk olarak esrar kâğıdı üzerine yazılmıştır.

Devekuşları pek ciddiye alınmazlar. Ancak atlardan daha hızlı koşabilirler, erkek olanları aslanlar gibi kükreyebilir.

Develer, taşıma kapasiteleri yüzünden değil, hareket ediş şekilleri yüzünden çölün gemileri olarak adlandırılırlar. Hörgüçler, yağ deposu olarak kullanılır. Ancak yetersiz beslenmiş develerde, hörgüç bulunmaz.

Grammy Ödülleri, rock müzik tehdidine karşılık olarak başlatılmıştır. 1950lerin sonlarında, bir grup kayıt stüdyosu, rock’n roll’un patlayan başarısını ‘kaliteli’ müziğe tehdit olarak algılayıp alarma geçti.

Yapılan araştırmalara göre, batı uluslarındaki toplam gıda üretiminin yaklaşık %27’si çöpe gidiyor. 1.2 milyar insan az besleniyorken, aynı sayıda insan aşırı kilo problemi yaşıyor.

1000 km/sa hızla giden bir jet uçağın uzunluğu, bir atom kısalır.

İlk insan yapımı element, plütonyumdur.

ABD dışında, dünyanın en büyük yazılım üreticisi ülke, İrlanda’dır.

Demokrasi sitemi, ilk olarak 2500 yıl önce Atina’da kuruldu. Bilinen en eski ve hala sürmekte olan yönetim ise Althing, İzlanda’da bulunuyor. MS 930 yılında kurulmuştu.

Kediler, kokularını bırakmak ve bölgelerini işaretlemek için insanlara ve mobilyalara sürtünürler; çünkü köpeklerin aksine, yüzlerinde koku bezleri bulunur.

Meksika’daki Durango çölünde, ‘Sessizlik Bölgesi’ denilen ürkütücü bir nokta bulunur. Bu yerde, temiz tv ya da radyo sinyalleri yoktur. Yerel halk, bazen gökyüzünde ateş toplarının belirdiğini söylerler.

Mide, iki haftada bir yeni bir mukus tabakası üretir; aksi takdirde kendi kendini sindirir.

Para banknotları kâğıttan değil, pamuk ve ketenden oluşan özel bir karışımdan yapılır.

Ses, çelikte, havada olduğundan 15 kat daha hızlı hareket eder.

Bir insan, yiyecek olmaksızın bir ay boyunca yaşayabilir; ancak susuz yalnızca bir hafta dayanabilir. Vücudunuzdaki su miktarı, yalnızca %1 oranında azaldığında, susarsınız. %10 oranında azaldığında ise ölürsünüz.

Sıcak su, soğuk sudan ağırdır.

Takma dişlerin yaklaşık yarısı, bir tür radyoaktivite formu içerir.

İlk Australopitek afarenisis fosil örneği, Lucy olarak adlandırılmıştı – paleontologların en sevdikleri Beatles şarkısı ‘Lucy in the Sky with Diamonds’ a ithafen.

1935 yılında, Dudley Nichols adındaki bir yazar, The Informer filmine verilen Oscar ödülünü, yazarlar derneği grevde olduğundan reddetti. 1970 yılında George C. Scott Patton filmindeki, 1972 yılında ise Marlon Brando The Godfather filmindeki rollerine verilen Oscar ödüllerini almayı reddettiler.

Uranüs’ün yörünge ekseni 90° eğiktir.

Uzaya gitseydiniz, hava basıncı olmadığından boğulmadan önce patlardınız.

Çayın, MÖ 2737’de, bir Çin imparatorunun çay yapraklarını kazara kaynar suyun içerisine düşürmesi ile keşfedildiği söylenir.