İskenderin veganı olur mu?

İstanbul’da yeni vegan restoranları açılıyor, ilk vegan yemek programları çekiliyor… Veganlık yaygınlaşıyor; beraberinde tartışmalar getiriyor…

Veganlar, hayvan eti ile süt, yoğurt, yumurta gibi hayvansal besinleri tüketmiyor. Bir de “abolisyonist veganlar” var. Onlar, hayvanların giyim, kozmetik, eğlence gibi sektörlerde kullanılmasına da karşılar; hayvansal madde içeren kozmetik ürünleri ve giysileri (yünlü, deri vs.) kullanmıyorlar. Kısacası veganlık et yememekle bitmiyor; bir hayat tarzı… Türkiye’de de gittikçe yaygınlaşıyor; yeni vegan restoranları açılıyor, ilk vegan yemek programları, belgeselleri çekiliyor…Türkiye’nin ilk vegan yemek programı

“Veganobjektif”, Kayra Zühre ve Selin Tüyen’in başlattığı bir proje. Amaçları hem ucuz, sağlıklı ve lezzetli yiyecekler yapmak hem de hayvanlara zarar vermeden beslenilebileceğini göstermek. Kayra, genelde olumlu tepkiler aldıklarını ama bazı insanların da üzülüp sinirlendiğini söylüyor. Türkiye’de veganlığın yaygınlaştığının altını çiziyor. Ancak tesadüf o ki; Kayra aslen Adanalı! Ailesinin, et yememesini nasıl zor kabullendiğini anlatıyor: “Babama et yemediğimi ilk söylediğimde ertesi gün tavuk getiriyordu. ‘Tavuk da yiyemiyorum’ diyorum. Kebap yapmış, ‘Tamam et yemiyorsun da bu et değil ki hakiki Adana kebap’ diyor.” Kayra ve Selin, “Veganobjektif” projesinde ilk olarak vegan menemen, vegan süt ve vegan burger yapmışlar. Aynı ekip Ağustos sonunda bir de belgesel çekecek. Türkiye’de vegan olmaya değinecekler.


Vegan et meselesi

“Vegan et”, veganlar arasında tartışmalı bir mesele… Mesela, buğday glüteniyle üretilen bitkisel etten (seitan) yapılan “vegan iskender”, kimi veganları tadı eti anımsattığı için rahatsız ediyor. Kimileriyse etsiz bir dünya algısı yaratmaya çalışırken aynı etçil terminolojinin kullanılmasından şikâyetçi. Bu tartışmaya taraf olmak isterseniz Tophane’deki ‘Community Kitchen’da perşembe vegan iskender pişiyor. Mekânın sahibi Oya Toriş, vegan etin veganlığı teşvik edeceğini söylüyor. Vegan yemek tarifleri için ‘veganblogg.wordpress. com’a göz atabilirsiniz.


Bombalara karşı sofralar

İstanbul’da düzenlenen vegan etkinliklerden biri de “Bombalara Karşı Sofralar”. “İsrafa, savaşa, cinsiyetçiliğe, hiyerarşilere ve doğanın kötüye kullanımına karşı” sloganıyla her çarşamba Tarlabaşı’nda sofralar kuruluyor. Burada para geçmiyor. “Bombalara karşı sofralar” insanların toplanıp yemek yaptıkları, takas pazarıyla, müzikleriyle, danslarıyla epey renkli geçiyor.


İstanbul’un vegan restoranları

Max Green Co (vegan – raw) / Etiler
Govinda (vejetaryen – vegan) / Beyoğlu
Loving Hut (vegan) / Beşiktaş
Parsifal (vejetaryen – vegan) / Beyoğlu
Saf restoran (vegan – raw) / Beşiktaş
Girandola dondurma (vegan çeşitleri var) / Caddebostan
Kahve 6 (vegan seçenekleri var) / Cihangir
Çiya Sofrası (vegan seçenekleri var) / Kadıköy
Nar Mutfak / Beyoğlu
Giritli / Ahırkapı n Falafel Veggie / Nişantaşı
Hunkar Lokantasi (vegan seçenekleri var) / Nişantaşı
Teneffüs Cafe / Beyoğlu

Haber: Bade Çayır