Kafeinle ilgili 10 şaşırtıcı gerçek

Bu içecekler merkezi sinir sisteminizi uyarır, size zinde hissettirir. Ama aniden kullanımı kesmek baş ağrısı ve sinirlilik gibi yoksunluk semptomlarına yol açabilir.

Kahve, çay ve soda tüketiyorsunuz, peki bu popüler içeceklerle ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz? Çoğumuzun her gün tükettiği içeceklerden bahsediyoruz. Bu acı tatlı içecek merkezi sinir sistemini uyarır, size zinde hissettirir. Orta dozlarda, bellek, konsantrasyon ve zihinsel sağlığı artırmak dahil, sağlık faydaları sunabilir. Ancak aşırı miktarlarda tüketildiğinde kafeinin kalbi hızlandırması, uykusuzluk, anksiyete ve huzursuzluk gibi yan etkileri olabilir. Aniden kullanımı kesmek ise baş ağrısı ve sinirlilik gibi yoksunluk semptomlarına yol açabilir.

Kafeinsiz kahveler gerçekten kafeinsiz mi?
“Eğer birisi 5 ila 10 fincan arası kafeinsiz kahve içiyorsa aslında 1 ya da 2 fincan normal kahve tüketiyor demektir” diyor araştırmacı profesör Bruce Goldberger. Bu, böbrek hastalığı ya da anksiyete bozuklukları olanlar gibi, kafein tüketmemesi gereken insanlar için oldukça önemlidir.

Etkisini dakikalar içinde gösterir
Kafeinin kanda en yüksek seviyesine ulaşması yaklaşık 30 ila 60 dakika sürer. Beden, genellikle ilacın yarısını 3-5 saat içinde ortadan kaldırır ve gerisi sekiz ila 14 saat boyunca kalır. Bazı insanlar, özellikle de düzenli olarak kafein tüketmeyenler kafeinin etkilerine diğerlerinden daha duyarlıdır. Uzmanlar, uykusuzluk çekmemek için yatmadan en az 8 saat önce kahve içmeyi kesmenizi önerir.

Etkileri herkes üzerinde aynı değil
Vücut cinsiyet, ırk, hatta doğum kontrol yöntemine göre farklı tepkiler gösterebilir. New York magazinin raporuna göre: “Kadınlar kahveyi genellikle erkeklerden önce sindiriyor. Sigara içenler de içmeyenlere göre iki kat hızlı sindiriyor. Doğum kontrol hapı kullananlar, kullanmayanlara göre 3 kat daha hızlı ve Asyalılar diğer tüm ırklara göre daha yavaş sindiriyor.”

Enerji içeceklerinde kahvedekinden daha az kafein var
Bir enerji içeceğinde oldukça bol miktarda kafein olması beklenir. Halbuki çoğu popüler enerji içeceği markasında bir fincan eski usul sek kahvede olandan daha az kafein bulunur. Mayo Klinik raporlarına göre, en çok tanınan enerji içeceği olan Red Bull’un 8,4 onsluk porsiyonunda 76 ile 80mg kafein bulunurken, bir fincan kahvede 80 ile 200 mg arasında kafein bulunur. Enerji içeceklerinde bol bol şeker ve zor hazmedilen içerikler bulunur, uzak durmak en iyisi.

Koyu renk kavurmalarda, açık olanlara göre daha az kafein bulunur
Güçlü ve zengin bir aromanın daha fazla kafein içerdiğini düşünmeniz normal ama hiç de öyle değil. Kavurmak kahvedeki kafeini yakar.

60’dan fazla bitkide kafein bulunur
Sadece kahve çekirdeklerinde değil, çay yapraklarında, kola fındığı, kakao çekirdeğinde de kafein vardır. Bu uyarıcı, çeşitli yapraklar, tohumlar ve meyvelerde doğal olarak bulunur. Ayrıca doğal olmayan yöntemlerle, laboratuvar ortamında da üretilip, çeşitli ürünlere katılabilir.

Tüm kahveler eşit değildir
Söz konusu kafein olduğunda, kahveler eşit değildir. Popüler markalar piyasaya çok çeşitli kafein oranlarında ürünler sunar.

Ağır doz kafein nedir
Günde 500 ile 600 mg doz ağır olarak kabul edilir ve uykusuzluk, asabiyet, çarpıntı gibi sorunlara neden olabilir.

En çok Amerikalılar tüketmiyor
BBC’de yayınlanan bir makaleye göre, Finlandiya, averaj bir yetişkinin günde 400 mglık kafein tüketimi ile birinciliği kimseye kaptırmıyor. Dünya genelinde, insanların yüzde 90’ı kafeini farklı formlarda tüketmeye devam ediyor.

Kafein sadece içeceklerde olmaz
FDA raporlarına göre, kafein alımının yüzde 98’i kahve tüketiminden kaynaklanıyor. Ama bu tek kafein kaynağı değil: çikolata ve bazı ilaçlarda da kafein bulunmakta. Ağrı kesicileri kafein ile almak etkisini yüzde 40 arttırıyor ama çarpıntı gibi yan etkilere de sebep olabiliyor.