Karalahana yemeği tarifi

Karalahana yemeği kışın en çok tüketilen ve sağlıklı olan yemeklerden bir tanesidir. Giresun yöresine ait olan karalâhana yemeği tarifini öğrendikten sonra bir daha hep yapmak isteyeceksiniz. C vitamini kaynağı olan karalahana yemeği tarifi ile kış sofralarınızı daha lezzetli hale getirebilirsiniz. İşte karalahana yemeği tarifi…

Karalahana yemeği genellikle çok fazla tercih edilmese de dolması çok fazla yapılır ve sevilerek tüketilir. Ancak karalahana yemeği tarifi, karalahana dolması kadar lezzetli bir tariftir. Giresun yöresine ait olan bu tarif sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Karalaha yemeği hazırlayarak hem sağlıklı beslenmiş olursunuz hem de kışın sofralarınıza lezzet katarsınız.

Karalahana yemeği tarifini öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız tarifimizi dikkatli bir şekilde okuyup eksiksiz bir şekilde uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Karalahana yemeği tarifi

Malzmeler
2 bağ karalahana
4 adet havuç
1 kase konserve mısır
1 kase haşlanmış fasulye
1 çorba kaşığı domates salçası
2 adet kurutulmuş biber
3 çorba kaşığı mısır unu

Karalâhana yemeği nasıl yapılır?

1. adım: Karalâhanalar ıspanak gibi haşlandığında eriyeceği için iri iri doğranması gerekir.

2. adım: Bu nedenden dolayı karalâhanaları iri parçalar halinde doğrayın ve iyice soğuk suyun içerisinde yıkayın.
3.adım: Daha sonra havuçları yıkayıp, küp küp doprayın. Tencerenin içerisine sıvı yağı salçayı ve lahanaları ekleyerek karıştırın.

4. adım: Lahanalar suyunu salmaya başladığında içerisine mısır unu ve konserve mısır harç tüm malzemeleri ilave edin.

5. adım: Malzemelerin üzerini geçecek şekilde su ilave ettikten sonra kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra içerisine mısır ununu ve konserve mısırı ilave ederek 10 dk daha pişirmeye bırakın.

Bir taşım kaynadıktan sonra sıcak servis edebilirsiniz.

Kış yemeklerinin vazgeçilmezi olan karalahana yemeği sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Karalahana yemeği severlerden değilseniz, birazdan sayacağımız faydalardan sonra kışın karalahana yemeğini sofranızdan eksik etmek istemeyeceksiniz.

İşte karalahana yemeğinin faydaları
Vitamin deposu

C vitamininden zengin olup, A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini de bol miktarda içerir.
Kanserden korur
Kalp hastalığı, katarakt ve çeşitli kanserlere karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kasları onarır.
Kansızlığı önler
Kırmızı kan hücre yapımına katkıda bulunarak kansızlığı önler.
Bağışıklığı güçlendirir
Karalahanayı kışın tüketmek bağışıklığı güçlendirerek vücudunuza hastalık girmesinin engellenmesine yardımcı olur.
Yaşlanmayı geciktirir
Antioksidan özelliğiyle cilt sağlığını koruyarak erken yaşlanmayı önler. Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır. Kırışıklığa, deride renk değişikliklerine ve noktalara sebep olan serbest radikalleri önleyici özelliktedir.

Beyaz lahana çorbası tarifi