Kars’ın meşhur yemeği: Hıngel mantı

Orta Asya-Kafkasya yemeği olarak bilinen hıngel mantısı birçok yörede farklı isimlerle telaffuz ediliyor. Melez ve çerkez mantısı olarak da bilinen hıngel mantısı; hangel, hingel, hıngal, ve hinkali ismleriyle karşımıza çıkabilir. Kars’ta çoğunlukla yapılan ve meşhur olan hıngel mantısının tarifini sizinle paylaşıyoruz.

ABONE OL

Çerkezler ise bu mantıya haluj ismini vermiştir. Biz sizin için en basit haliyle Kars yöresini ele alarak hıngel mantısının tarifini paylaştık. Hıngel ya da hengel mantısını patatesli, kıymalı veya sade hazırlayabilirsiniz. İşte sade versiyonu ile hıngel mantısı tarifi…

Malzemeler:

Hamuru için:1 adet yumurta, 2 su bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı tuz ve 5 su bardağı un. Üzeri için: 2 yemek kaşığı tereyağı, 2 su bardağı yoğurt, 2 diş sarımsak.

Nasıl yapılır?

Unu derin bir karıştırma kabına alın. Kenar kısımlarda kalan unun üzerine tuz serpiştirin. Orta kısmını havuz gibi açıp yumurtayı kırın. Ilık suyu azar azar ekleyip tüm malzemeyi toparlanana kadar yoğurmaya başlayın. Hazırladığınız sert yapılı hamuru dört eşit bezeye ayırın. Unlanmış mutfak tezgahı üzerinde bir merdane yardımıyla açın. Yuvarlak bir kalıp ya da bardak ağzı yardımıyla şekil verin. Hamur bezeleri bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın.

Kenar kısımlarını içe doğru alıp sağlı sollu birbiri üzerine bindirerek uzunlamasına kapatın. Aynı işlemi tüm mantılara uygulayın. Hazırladığınız mantıları derin bir tencerede bulunan kaynar suya parti parti bırakın. Yumuşayıp kaynar su yüzeyine çıkana kadar haşlayın. Haşlanmış mantıları bir süzgeç yardımıyla servis tabağına alıp arzuya göre kızdırılmış tereyağ, sarımsaklı yoğurt ya da domates sos eşliğinde ılık olarak servis edin.