Keçi peynirli kuşkonmazlı milföy

Selin Kutucular’dan özel keçi peynirli kuşkonmazlı milföy…

Selin Kutucular’dan özel keçi peynirli kuşkonmazlı milföy…
Malzemeler
500gr yarı ayıklanmış, sert ucu kesilmiş
20gr tuzsuz tereyağı
50ml çırpılmış krema (double cream)
30gr rende parmesan
250gr milföy
1 orta boy yumurta çırpılmış
120gr keçi peyniri
Serpelemek için un
Tuz
Karabiber tanesi çekilmiş

 
Yapılışı
Kuşkonmazları tuzlu kaynar suda 5 dakika hafifçe pişine kadar haşlayın. Süzün ve soğuk suya koyun. Tekrar süzün ve bir kenarda bekletin. Kuskonmazları başlarından 6cm olacak şekilde kesin. Kalan kısımları kıyın, tereyağı ve krema ile beraber bir tencereye koyun.Kaynayınca parmesanı ekleyin ve 5 dakika daha pişirin. Robotta püre haline getirin.
 
Fırını 180 derecede ısıtın. Tezgahınızı hafifçe unlayın ve milföy hamurunu 5mm kalınlığında açın. 15 dakika dinlendirin. 4 adet 14cm uzunluğunda ve 9cm genişliğinde dikdörtgen kesin. Yağlı kağıtla kapladığınız fırın tepsisine yerleştirin. Çok kabarmaması için bir çatal yardımıyla hamurda delikler açın. Kalan milföy hamurunda 1cm kalınlığında şeritler kesin. Dikdörtgen hamurların kenarlarına çırpılmış yumurta sürün. Şeritleri dört kenara yerleştirin. Kenarlara tekrar çırpılmış yumurta sürün. Buzdolabında 1 saat dinlendirin.
 
Dikdörtgen hamurları 7 dakika pişirin. Fırından çıkartın. Fırının ısısını 200 dereceye getirin. Dikdörtgenlerin ortasına kuşkonmaz püresini koyun. Kuşkonmaz başlarını yerleştirin ve keçi peynirini dikdörtgenlere paylaştırın. Tuz ve karabiberle lezzetlendirin. 8 dakika daha pişirin ve hemen servis edin.