Kokoreçte de hile çıktı! İçine bunu koyuyorlar!

Severek yenilen sokak lezzetleri arasında yer alan kokoreci daha uygun maliyete getirmek isteyen bazı işletmeler, hileli ürün satıyor. Kuzu kokoreç diye satılan kokoreçlerde yapılan hileleri okuyunca inanamayacaksınız…

ABONE OL

Ancak lezzet açısından süt kuzusundan elde edilen bağırsağın kullanımı tercih ediliyor. Kokorecin iç kısmı bumbardan, dış kısmı ince bağırsaktan yapılıyor.

Uzunca bir şişe bumbarlar geçiriliyor ardından ince bağırsaklar şişin etrafına defalarca dolanıyor. İçine ayrıca ince yağ tabakaları yerleştirilip pişirildikten sonra çeşitli şekillerde servis edilebiliyor.

‘Bekletmeden 72 santigrat derecenin üzerinde pişirilmeli’

Kokorecin faydalarından bahseden Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, tüketimi hakkında şu bilgileri verdi:

“Sağlıklı beslenebilmek için yeteri miktarda tüketmek gerekir. Haftada 1 kez tüketilmesi önerilir. Kalp damar rahatsızlığı bulunan kişilerin doktor kontrolünde yemesi gerekir. Özellikle küçük yaş grubu çocukların tüketmemesi önerilir. Bunları pişmiş tüketmemiz lazım. Özellikle de pandemi döneminde az pişmiş ve çiğ tüketilmemeli.

Korona virüsün 72 derece üstü sıcaklıkta etkisiz hale geldiğini biliyoruz. Bu nedenle 72 derece üstü sıcaklıkta pişirip tüketmek gerekiyor. Ayrıca sakatatı aldığımız gibi tüketmemiz gerekiyor. Çok fazla bekletmememeyiz.

Kellepaça, işkembe ve kokoreç gibi ürünlerin temizliği daha zordur. Bunların temizliğine dikkat etmek gerekir. Tanıdığımız bildiğimiz yerden tüketmemiz gerekir.”?

En fazla tercih edilen süt kuzu kokorecin daha pahalı olduğunu belirten Uğur, kimilerinin dana kokoreci kuzu kokoreç diyerek satabildiğini de ifade etti.

Malzemeden çalıp yağ oranını artıran var!

İzmir Çamdibi’nde tanınmış işletmelerinden birinin yöneticisi Hasan Fidan, İzmir kokorecin sade olduğunu, baharatla sunulduğunu belirterek “Her işte olduğu gibi bu sektörde de hile var. İnce bağırsaktan, bumbardan çalınıyor. Bunun yerine içine daha fazla yağ konuluyor. Yağ oranı yükseltiliyor” dedi.

Kokoreç ustası Tarık Yağmur da, “Ege Bölgesi’nde kokoreç genelde İzmir’de yenir. Dana kokoreç daha ucuz olur. Kokoreç yiyecekseniz tavsiyem kuzu olur. Dana kokoreci genelde kuzu diye satıyorlar. Üstüne kuzu bağırsağı tek şerit sarıp kuzu görünümü veriyorlar” diye konuştu.