Kuzukulaklı Kinoa C¸orbası

Kuzukulaklı Kinoa C¸orbası

Kinoa ve kuzukulağını bir araya getirdik ve ortaya nefis bir tarif çıktı. Düşük kalorisi ve lezzeti ile içinizi ısıtacak kuzukulaklı kinoa çorbası, vejetaryen menüleri için de uygundur. Malzemeleri hazırladıysanız, yaz kış demeden severek yiyeceğiniz kuzukulaklı kinoa çorbası tarifine geçebiliriz.

Başlangıç menülerinde sunabileceğiniz lezzetli çorbalar arıyorsanız, kremalı sebze çorbasını da deneyebilirsiniz. Kinoanın her halini severim diyorsanız, diyet listelerinin favorisi olan kinoalı meyve salatasına mutlaka göz atın.

Kaç Kişilik4 kişilik Hazırlama Süresi20 dakika Pişirme Süresi30 dakika

Kuzukulaklı Kinoa C¸orbası Tarifi İçin malzemeler1/2 c¸ay bardagˆı kinoa
1/2 c¸ay bardagˆı yes¸il mercimek
4-4.5 su bardagˆı su
1 adet yumurta
2 su bardagˆı yogˆurt
2 yemek kas¸ıgˆı un
1 yemek kas¸ıgˆı tereyagˆı
Tuz
300-400 g kuzukulagˆı otu
1 tatlı kas¸ıgˆı un
1 c¸orba kas¸ıgˆı sıvı yagˆ

Kuzukulaklı Kinoa C¸orbası Nasıl Yapılır?

Kuzukulaklarını kas¸ıgˆa sıgˆacak s¸ekilde dogˆrayın. Kinoayı ve yes¸il mercimegˆi tencereye aktarın, u¨zerine 4 bardak su ilave edin. Orta ates¸te 10 dakika has¸layın.
Ayrı bir kapta yogˆurdu, yumurtayı ve unu c¸ırpın. Kaynamakta olan c¸orbanın suyundan 1 bardak kadarını alıp yogˆurtlu karıs¸ıma ekleyerek ılınmasını sagˆlayın.
Hazırlamıs¸ oldugˆunuz yogˆurtlu karıs¸ımı kaynamakta olan c¸orbanın suyuna su¨rekli karıs¸tırarak yavas¸ yavas¸ ilave edin.
Tereyagˆını ve ince kıyılmıs¸ kuzukulaklarını da ekleyin. Birkac¸ tas¸ım kaynattıktan sonra en son tuzunu ilave edin. I·stegˆe go¨re pul biber serpip sıcak servis yapın.