Listede Türkiye de var! Dünyanın en iyi dondurulmuş 7 lezzeti

Dünyada dondurmayı sevmeyen var mı? CNN Travel Yemek Yazarı Shivani Vora, dünyanın en iyi dondurmalarının yer aldığı bir liste yayınladı. Bu listede Türkiye de bulunuyor! İşte farklı ülkelerdeki en iyi dondurulmuş 7 lezzet… PEMBENAR ÖZEL

ABONE OL

Fotoğraf: İllinoistimes

1000 yıldan fazla bir süre sonra Marco Polo, Uzak Doğu’dan İtalya’ya bugün günümüzde dondurmaya dönüşen şerbet benzeri bir tarifle karşımıza çıktı. Jeni’nin Splendid Dondurmaları’nın kurucusu ve konuyla ilgili iki kitabın yazarı Jeni Britton Bauer’a göre, dondurma evrensel olarak çekici olabilir ancak birçok ülkenin kendi versiyonları var. Britton Bauer “Her kültürün, dondurma olarak adlandırılmayan farklı bir dondurma yorumu vardır ve bu insanları bir araya getiren bir besindir” diyor ve ekliyor: “Yerel dondurma dükkanında ya da sokaktaki dondurma arabasından satın bile alabilirsiniz.”

Amerika’nın dondurulmuş muhallebisinden Hindistan’daki kulfi’ye kadar hatta Türkiye’nin Maraş dondurmasının da aralarında bulunduğu dünyanın en iyi dondurulmuş lezzetleri, bu listede bir araya geldi.

Frozen Custard, ABD

500 farklı tarifin bulunduğu “Ultimate Ice Cream Book” yazarı Bruce Weinstein’a göre, dondurulmuş muhallebi harika bir Amerikan dondurması! Kültür mayası ve şeker ile yapılan dondurulmuş yoğurttanfarklı olarak dondurulmuş süt, krema, şeker ve yumurta sarısının karışımından ortaya çıkıyor.

Geleneksel Amerikan dondurmalarından farkı dokusunda saklı. Muhallebisi yoğundur çünkü hava içermeyen makineyle yapılıp karıştırılır. Böylece normal bir dondurmadan daha hafif ve lezzetlidir.

Dondurulmuş muhallebi söz konusu olduğunda Amerikalılar genellikle vanilya veya çikolata arasında seçim yaparlar. ABD’de; Dairy Queen, Midwest fast food restoran zinciri Culver’s ve Carve gibi popüler yerlerde bu dondurmayı yiyebilirsiniz.

Raspado, Meksika

Raspado, taze meyvelerle hazırlanan donmuş kar görüntüsü ile Meksika’nın en önemli dondurulmuşlezzetleri arasındadır. Meksika’nın her yerinde sokak arabalarında satılan bu lezzet; demirhindi, kireç, ananas, portakal ve mango gibi meyvelerden oluşuyor.

Meksika kültürü konusunda uzman olan Lillian Aviles, birçok satıcının yoğunlaştırılmış süt, taze meyve, şeker, vanilya ve buz parçacıkları kullanarak raspado oluşturduğunu söylüyor. Ayrıca Meksika’nın her yerinde bu lezzet farklı çeşitlerde sunuluyor. Sadece bardaklarda sunulduğu söyleyen Aviles, sahil kasabası La Paz’da meydanda bulunan dondurma dükkanı La Fuente’de imzalı portakal ve yoğurttan elde edilen raspados’un servis edildiğini söylüyor.

Gelato, İtalya

İtalya’nın muftak sembolü olarak kabul edilen gelato, İtalyanlar için adete bir yaşam biçimi. Birçok İtalyan bu lezzet için toplanıyor ve sosyalleşiyor. İtalyan gelatosu, geleneksel dondurmadan daha az yağlıdır.

Süt, yumurta, şeker ve aroma ile hazırlanan; çikolata, fındık veya fıstıkla karıştırılmış vanilyalı dondurma olarak servis ediliyor. Bunun dışında gelato, bir bardakta spatula kullanılarak servis ediliyor. Bu dondurulmuş lezzeti Massimo Del Gelato’da her gün taze bir şekilde tüketebilirsiniz.

Crème Glace, Fransa

Weinstein’a göre; gelatoya benzer bir dokuya sahip olan crème glace veya Fransız dondurması, İtalyan dondurmasından daha lezzetli. Krema ve yumurta kullanılarak yapılan bu dondurmanın, tuzlu karamellisien ikonik lezzetlerinden biri.

Günümüzde Fransızlar, sütün en saf halini, kaliteli meyveleri, fındık ve çikolata kullanarak dondurulmuş olarak yaptığı özel mağazalarda satıyorlar. Bununla birlikte, Paris’te Berthillon da dahil olmak olmak üzere ulusal olarak tanınan birkaç glace dükkanı bulunuyor.

Kakigori, Japonya

Buzdan yapılan Japon dondurması kakigori, kesinlikle bir kar şeklinde yapılmıyor. Gerçek kakigori yapımında süper ince traşlı buz kullanılıyor ve tıpkı kremsi bir dondurma gibi ağızda eriyor.

Pasta şefleri, kabarık bir yığın haline gelene kadar buzları tıraş ederek kakigori hazırlıyorlar. Daha sonra buzun içine; yeşil çay, çilek, üzüm ve kavun gibi kaliteli malzemeler eklenir. Bazen sütü yoğunlaşmış ya da buharlaşmış şekilde bir kasede servis ediliyor. Japonlar çoğunlukla yaz aylarında bu lezzetin tadını çıkarmak için heyecanlanıyor.

Kulfi, Hindistan

Hindistan’ın geleneksel dondurması olan kulfinin tarihi 16. yüzyıla kadar uzanıyor ve dünyanın en zengin dondurulmuş tatlıları arasında yerini alıyor. Ünlü Hint yemek yazarı Camellia Panjabi “Kulfi yaparken karamelize edilen sütü kaynatılıyor ve bunun sonucunda ortaya çok tatlı bir dondurma çıkıyor. Kaynattıktan sonra safran iplikleri, ezilmiş Antep fıstığı ve ezilmiş badem gibi lezzetler de ekleyebilirsiniz” diyor.

Ayrıca kulfi diğer dondurmalardan çok farklıdır. Çünkü genellikle önceden kalıplanarak hazırlanır, dondurulur ve daha sonra servis edilir.

Maraş dondurması, Türkiye

Bu listenin sonunda Türkiye’nin meşhur Maraş dondurması da yerini alıyor. Türk dondurması genellikle “eriyen dondurma” olarak adlandırılıyor. Seyahat şirketi Sea Song Tours’un kurucusu Karen Fedorko Sefer, dondurmanın elastik bir dokuya sahip olduğunu, keçi sütü ve mor bir orkide olan saleple hazırlandığını ve genellikle çam sakızı ile lezzetlendirildiğini söylüyor.

Fedorko Sefer “Türkiye’den dondurma almak bir performansı izlemek gibidir” diyor “Onu satan erkekler geleneksel Türk kıyafeti ve bir sultan şapkası giyerek dondurmayı satıyor. Ayrıca külaha koydukları dondurmayı, uzatıyor, büküyor ve ters çeviriyor. Çocuklar ve yetişkinler bu görsel şova tanık oluyor” diyor

İstanbul’un Moda semtindeki Ali Usta meşhur dondurma dükkanıyla biliniyor. 1969 yılında kurulan bu yer; fındık, ceviz ve kavun gibi dondurma lezzetleri sunuyor. Özellikle yaz aylarında tatmak için uzun bir sıra beklemeye hazır olmalısınız.