Mantarlı Tavuk Çorbası

Mantarlı Tavuk Çorbası

Kaç Kişilik: 4 kişilik Hazırlama Süresi: 40 dakika Pişirme Süresi: 20 dakika

Mantarlı Tavuk Çorbası Tarifi İçin malzemeler1 yemek kas¸ıgˆı tereyagˆı
2 yemek kas¸ıgˆı zeytinyagˆı
1 orta boy sogˆan
1 yemek kas¸ıgˆı un
300 g mantar
1 su bardagˆı mini midye makarna
250 g ıspanak ko¨ku¨
Tuz, karabiber
1 paket krema (200 ml)

Tavuk etini haşlamak için

1 tavuk but
1 dal kereviz sapı
1 arpacık sogˆan
Yarım havuc¸
2 dal maydanoz
1 defne yapragˆı

Mantarlı Tavuk Çorbası Nasıl Yapılır?

Tavuk budunu, 1 dal kerevizi, 1 arpacık sogˆanı, yarım dogˆranmıs¸ havucu, 2 dal maydanozu ve 1 adet defne yapragˆını bir tencereye alın, u¨zerine yaklas¸ık 8 bardak su ilave ederek kaynatın. Kaynayınca ocagˆın altını kısın ve tavugˆun eti, kemigˆinin u¨zerinden do¨ku¨lene kadar yaklas¸ık 40 dakika has¸layın.
Mantarları temizleyip ince bir s¸ekilde dogˆrayın. Ispanakları yıkayıp su¨zdu¨kten sonra ince ince kıyın. Sogˆanı da ku¨c¸u¨k dogˆrayın.
Has¸ladıgˆınız tavuk budunun etini kemigˆinden ayırın ve suyunu su¨zu¨n. Etleri c¸orbada yiyecegˆiniz bic¸imde ve kas¸ıgˆa sıgˆacak s¸ekilde didikleyin. Su¨zdu¨gˆu¨nu¨z tavuk suyunu bir kaba aktarırken bardakla o¨lc¸u¨n ve u¨zerine toplam 8 bardak olacak s¸ekilde su ilave edip sıcak kalmasını sagˆlayın.
C¸orbayı yapacagˆınız tencereyi ocagˆa alın. Tencereyi hafifc¸e ısıtın. Zeytinyagˆını, tereyagˆını ve sogˆanları ekleyip 2-3 dakika kavurun. Ardından unu ilave edin ve 4-5 dakika su¨rekli karıs¸tırarak kavurun. Mantarları da ekleyin ve 1-2 dakika daha kavurun. C¸orbanın suyunu eklerken bir c¸ırpıcıyla ya da tahta bir kas¸ıkla topaklanmaması ic¸in su¨rekli karıs¸tırın. C¸orba kaynayınca tuzunu ilave edin. Ayırdıgˆınız tavuk etlerini, makarnaları ve ıspanakları da ekleyip makarnalar has¸lanıncaya kadar pis¸irin. Son olarak karabiber ve kremayı da ekleyip ocaktan alın.
Dilerseniz, mineral bakımından zengin olan kremalı tavuk çorbası tarifine de göz atabilirsiniz.