Mantısıyla adını üst sıralara yazdıran Kayseri’nin meşhur 19 lezzeti

Kayseri yöresinin meşhur lezzetlerini öğrenmeye hazır mısınız? Yöresel Türk yemekleri denildiğinde akla gelen lezzetlerin çoğu Kayseri mutfağından çıkmıştır. Her çeşit mantının bu ilimizden çıktığı, pastırmasından üzerindeki çemenine kadar meşhur lezzetleriyle ünlenen Kayseri’nin 19 lezzetini sizinle buluşturduk. İşte Kayseri’nin meşhur 19 lezzeti…

ABONE OL

Pastırma

Mantıdan sonra akla gelen ikinci lezzetlerden biri de pastırma. Sığır etinden elde edilen pastırmalar, ete yapılan belli işlemlerden sonra pastırma ustaları tarafından çemen ile kaplanıyor. Kayseri’de ister çemenli ister çemensiz tüketebilirsiniz.

Yağlama

Kayseri’nin etli lezzetleri arasında meşhur yağlama yer alıyor. Görseliyle mide şöleni yaşatan bu lezzet ince açılmış hamurların üzerine domates soslu kıyma eklenerek yapılıyor. Genellikle üst üste dizilen yağlama, üzerine yoğurt dökülerek servis ediliyor.

Cıvıklı

Konya’nın ve Samsu’nun pidelerinden sonra Kayseri’nin cıvıklı isimli etli pidesine bayılacaksınız. Taş fırında pişen cıvıklı, bayram veya özel günlerde de sıklıkla tüketiliyor.

Örgülü pilav

Görüntüsüyle yemeye kıyamayacağınız Kayseri’nin örgülü pilavı karşınızda! Pişirilen pilav, kafes şeklinde tepsiye diziliyor. Hamurun dökülmesiyle yapılan hamura yapılan bu lezzete, isteğe göre kuş üzümü ve fıstık da ekleniyor.

Yağ mantısı

Kayseri’nin meşhur mantıları arasında yağ mantısı da yerini almış durumda. Şekil ve lezzet itibariyle pişiye de benzetebileceğiniz mantı, içine soğan ve kıyma konarak pişiriliyor. Oldukça doyurucu olan mantı, üzerine yoğurt ve baharatlı sos eklenerek servis ediliyor.

Çemenli ekmek

Kayseri’nin çemenli ekmeği kentteki kişiler tarafından sıklıkla tüketiliyor. Çemeni fazlasıyla seven Kayserililer, içerisine ceviz ve çeşitli baharat kattıktan sonra kahvaltıda tüketiyorlar. Bu lezzeti denemek için Kayseri’ye mutlaka gitmelisiniz. Sıcacık ekmeğin üzerine sürüldüğünde ise lezzetine doyamayacaksınız.

Kayseri tiridi

Kayseri’nin yöresel yemekleri arasında kayseri tiridi de bulunuyor. Tirid neredeyse tüm yörede yapılan, tavuklusundan etlisine kadar servis ediliyor. Ancak Kayseri’de bir tepsiye dizilen yufka ya da ekmeklerin üzerine tavuk veya et parçalarının tiftiklenmesiyle yapılıyor. Genellikle rulo şeklinde sarılan yufkaların dizildiği tepsinin üzerine, bir de özel sos dökülüyor.

Çiriş yemeği

Erzurum’dan sonra Kayseri’de de sıklıkla tüketilen çiriş yemeği, çiriş otlarından hazırlanıyor. Yağda, soğan ve salça ile birlikte kavrulan çiriş otunun içine isteğe göre bulgur veya pirinç de eklenebiliyor. Bu yemeği özellikle Kayseri’nin tatlı teyzelerinden yiyebilirsiniz.

Kurşun aşı

Çorba olmadan olmaz değil mi? Kayseri’nin kurşun aşı çorbasına bayılacaksınız. Aş çorbaları denilen bu çorba türleri bol malzemesiyle ve doyurucu özelliğiyle dikkat çekiyor. Kayserililerin meşhur aş çorbası kurşun aşı ise, nohut, mercimek ve bulgur köftesinin bir araya geldiği harika bir lezzet.

Tahinli katmer

Kayseri’nin meşhur katmerini mutlaka deneyin. Elde açılan katmerlerin içi tahinle dolduruluyor ve ortaya mükemmel lezzet çıkıyor. Tavada ya da fırında yapılan katmerler, günün her saatinde tüketilebiliyor.

Sucuklu köfte

Sucuk ve köfte sevenler buraya! Kayseri’nin bir diğer meşhur lezzetlerinden biri de sucuklu köfte. Kıymanın içerisinde çeşitli baharat ve çemenler eklendiği için sucuklu köfte adını alıyor. Mutlaka deneyin!

Pöç kebabı

Kayseri’nin et yemekleri arasında pöç kebabı neredeyse Dünya’nın birçok ülkesinde farklı yöntemlerle yapılıp, farklı isimlerle adlandırılıyor. Sığır kuyruğunun şifalı suyu ile yapılan çorbalar da aynı şekilde fazlaca tüketiliyor. Tencerede soğan ve sarımsak ile birlikte haşlanan pöç, genellikle yanında pilav ile servis ediliyor.

Tepsi mantısı

Mantı serilerimiz de son olarak tepsi mantısı bulunuyor. Kayseri’de tepsi mantısı da sıklıkla yapılıyor ve tüketiliyor. Minik minik yaptıkları mantıları üzeri açık şekilde tepsiye dizdikten sonra fırınlıyorlar. Genellikle üzerine yoğurt döktükleri mantı, sumakla da servis edilebiliyor.

Gilaburu Suyu

Şimdi size Kayseri’nin meşhur içeceğinden bahsedeceğiz. Gilaburu suyu, Kayseri’de yetişen ve küçük vişneye benzeyen gilaburu meyvesinden elde ediliyor. Böbreklere olan faydasıyla da bilinen gilaburu suyu, mevsiminde toplanarak hoşaf haline getiriliyor. Bu şifalı suyu mutlaka tüketin.

Nevzine tatlısı

Gelelim tatlılara! Kayseri tatlılarının başında nevizene tatlısı bulunuyor. Nevizene ya da nevzine olarak bilinen bu meşhur tatlı, kabartma tozu ve un ile yapılan oldukça basit bir şerbetli tatlı. İçerisine ceviz ve üzüm pekmezi katılarak yapılıyor. Amerika’nın eski başkanı Barack Obama’ya dahi ikram edilen bu tatlıyı mutlaka deneyin.

Aside tatlısı

Nevizene tatlısından sonra Kayseri’de aside tatlısı da meşhur lezzetlerden biri. Aside tatlısı aslında Türkiye’nin pek çok yöresinde sevilerek yapılıyor. Kavrulan una, pekmezin eklenmesiyle yapılan tatlı, üzerine ceviz parçaları eklenerek servis ediliyor.

Yoğurt tatlısı

Yoğurt tatlısı Ege Bölgesi’nde sıklıkla yapılsa da, Kayseri’nin de meşhur lezzetlerinden biri. Kek gibi pişirilen hamurun üzeri şerbet ile tatlandırılıyor. Üzeri fıstık veya hindistan cevizi ile süsleniyor.

Altın kesesi

Kayseri’nin en ilginç şekilde sunulan tatlılarından biri de altın kesesi tatlısı. Krep gibi yapılan bu tatlı, sadece hamuruna kakao eklendiği için çikolata rengini alıyor. İçerisine krem şanti eklenip kürdan ya da çeşitli iplerle bağlanıyor. Görüntüsü altın kesesine benzediği için özellikle özel günlerde yapılıyor.