Patlıcan tava tarifi

Patlıcanlı tariflere bir yenisi daha…

Patlıcanlı tariflere bir yenisi daha…
Malzemeler:
3 adet patlıcan
5 adet dolmalık biber
Kızartma için sıvı yağ
 ½ kg. yoğurt
2 orta boy domates
5 diş sarımsak
2 Türlü Sos kullanılabilir; Sarımsaklı veya Sade Yoğurt Sarımsaklı Domates sosu
Yapılışı:
Patlıcanları çizgili olacak şekilde soyun. Bir kere ortadan kestikten sonra dikine 0,5 cm.den kalın olmamak şartı ile dilimleyin. Dilimlenmiş patlıcanları aralarını tuzlayarak beşi altısı bir arada üst üste tabağa dizin. Tabağı hafif eğri yerleştirirseniz patlıcanın acı kara suyunun nasıl süzüldüğüne göreceksiniz, arada bir patlıcanların üzerine bastırın. Yarım saat kadar sonra patlıcanları genişçe bir kap içinde bol su ile yıkayarak tuzdan arınmasını sağlayın. Yıkanmış patlıcanları kuru bir havlu üzerine dizin. Havluyu üzerine çevirip hafifçe bastırarak kurulayın. Yarım saat bu şekilde bekletildikten sonra patlıcanlarınız kızartmaya hazır. Kızarmış patlıcanları yağını emmemesi için önce kağıt üzerine çıkarıp sonra servis tabağına dizin. Dolmalık biberleri yukarıdan aşağı dörde bölün. Bunları da aynı yağ içinde kızartın. Kızarmış biberlerde muntazam şekilde patlıcanların üzerine dizin.
Sos 1:
Sarımsaklı sos için; 3-4 diş sarımsağı bir miktar tuz ile havanda dövün. Bir kaseye koyup çatal ile çırpın, çırptığınız yoğurtun üzerine sarımsakları ekleyin ve güzelde karıştırın.
Sos 2:
2 – 2 adet orta boy domatesin kabukları soyun, çekirdeklerini de çıkarıldıktan sonra küp halinde doğrayın ve ufak ufak kesilmiş 5 diş sarımsakla beraber az zeytinyağında kavrun. Buna iki kaşıkta patlıcan kızartılan sıvı yağdan da kokusu gelsin diye ilave edin. Domatesler sosa yeterince kırmızılık vermiyorsa bir tatlı kaşığı da domates salçası ve kırmızıbiber de kavrulma esnasında sosa katabilirsiniz. Domatesler tamamen ölmeden ateşten alın. Servis tabağındaki patlıcanların ve biberlerin üzerine dökülür.