Pizza hamuru açarken asla oklava kullanmayın! İşte nedeni…

Hamur açarken birçok kişi pratik olması nedeniyle oklava kullanmayı tercih ediyor. Özellikle pizza hamuru hazırlarken daha dikkatli olmanız gerekiyor. Pizza hamurunda herkesin ilk yaptığı hatalardan biri de hamuru açarken oklava yöntemine başvurmak… Ancak pizza hamuru açarken asla oklava kullanmamalısınız! İşte nedeni… PEMBENAR ÖZEL

ABONE OL

Eğer hamuru oklavayla açarsanız, tüm gazı dışarı atacaktır. Bunun sonucunda ortaya kalın ve sert kabuklu pizzalar çıkacaktır.

Bu yüzden hamuru elinizle açarak içerisindeki gazı kaybetmemesini önleyebilir, pizzanızın hafif kabuklu ve daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem pizzanın eşit bir şekilde pişmesini de sağlayacaktır.

Oklava olmadan pizza hamuru nasıl şekillendirilir?

Daha önce elinizle hiç hamur açmamışsanız, bu yöntem sizi korkutabilir. Ancak vereceğimiz ipuçları sayesinde kolayca hamuru açabilirsiniz.

Öncelikle hamuru açarken kenar kısımlarını biraz daha kalın tutmaya özen gösterin, bunun için yarım santim yeterli olacaktır. Böylece hamuru kenarlarından tutarak açarken yırtılmasını engellemiş olacaksınız.

Kenar kısımları genellikle kabuklu kısım olarak bilinir. Bu bölgenin daha belirgin olması için hamur çemberi etrafında mutlaka boşluk bırakın.

Hamuru yeterince açtığınızda kenar kısımlarının daha belirgin olması için parmak uçlarınızla çemberin etrafında basınç uygulayın.

Hamuru açarken sürekli olarak çevirmeyi ihmal etmeyin. Böylece eşit ve daha yuvarlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Eğer hamurunuzu eşit bir şekilde açılmadığını düşünüyorsanız, daha net görebileceğiniz şekilde ışığa tutun ve elinizle uzatarak eşitlemeye çalışın.

İşlem sırasında hamur yırtılırsa, elinizle yırtılan kısımları sıkıştırın. Böylece hamurunuz da aşınma olmayacaktır.

Ancak hamur geriliyorsa ve zorlanıyorsanız tekrar denemeden önce hamuru 30 dakika mutlaka dinlendirin.