Sokak lezzetlerinin vazgeçilmezi: Evde ıslak hamburger nasıl yapılır?

İstanbul’un sokak lezzetleri arasında en meşhur olan ve kaç tane yiyeceğinizi şaşıracağınız ıslak hamburgeri evde yapmaya ne dersiniz? Peki, evde ıslak hamburger nasıl yapılır? İşte ıslak hamburger tarifi…

Buharda
4 – 6 Kişilik
20 dk (Hazırlanma Süresi)
10 dk (Pişirme Süresi)
Yapımı için malzemeler

Ko¨ftesi için:

500 gr kıyma
1 rendelenmis¸ sogˆan
3 dis¸ sarımsak
Yarım su bardagi galete unu
1 yumurta
1 demet maydanoz
Tuz, karabiber, kimyon

Sosu ic¸in:

4 adet domates
2-3 yemek kaşığı ketçap
1yemek kaşığı domates salçası
1 dis¸ sarımsak
Tuz, karabiber
2 adet kesme seker
Zeytinyağı

Hazırlanışı

Sokak lezzetlerinin en meşhuru ıslak hamburger tarifini sizinle paylaşıyoruz. Bu hamburgerin köftesi, klasik yediğiniz hamburger köftelerinden çok farklı. Anne köftesini andıran hafifkalın hazırlanan hamburger köfteleri döküm tavada kızartılıyor. Hazırlanan domates sosuyla, tabanına ıslak yağlı kağıt serilmiş, kapağı kapalı tencerede daha da nemlenip yumuşayana kadar pişiriliyor. Peki, evde ıslak hamburger nasıl yapılır? İşte evde ıslak hamburger yapımı…

1. adım: Hamburgerin köftesi ic¸in tu¨m malzemeleri karıs¸tırın. Ekmeğinizin boyutundan biraz daha büyük s¸ekil verin.Tavada c¸ok kurumayacak s¸ekilde kızartın.

2. adım: Sosu ic¸in yağ hariç domates ve sarımsağı robottan geçirip püre haline getirin.

3. adım: Tencerenize zeytinyağı koyup ısıtın ve tüm malzemeleri kaynatıp kapağı kapalı bir şekilde pişirin.

4. adım: Sosun koyu kıvamlı olmaması için kapağı kapalı pişirin ki sosunuz sulansın.

5. adım: Sosunuz piştikten sonra hamburger ekmeklerinin iki tarafını da sosa iyice batırıp çıkartın. Sonra ekmeklerin arasına köftenizi koyun.

6. adım: Tavanın ic¸ine pis¸irme kagˆıdını bol su ile güzelce ıslatıp buruşturarak tavanın içine koyun. Bu hamburgerlerin neme maruz kalmasını sağlayacak ve buhar oluşacak.

Son adım: Pişirme kağıtlarının üzerine sosa buladığınız hamburgerleri dizin kapağını mutlaka kapatarak kısık ateşte 4-5 dakika pişirin. Islak hamburgerlerinizi servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.