Somon köftesi

Balık çeşitlerinden bir lezzet daha…

Balık çeşitlerinden bir lezzet daha…
Malzemeler:
Karides çorbası için
400 gr. jumbo karides
100 gr. taze krema
1 adet yumurta sarısı
3 adet büyük arpacıksoğanı
Taze kekik
Un
Tereyağı
Beyaz sek şarap
Sebze suyu
Sızma zeytinyağı
Tuz
Karabiber
Somon köftesi için
350 gr. somon fileto
100 gr. taze ekmek içi
Dereotu
Tuz
Un
Karabiber
 
Yapılışı:
Karides çorbası için ısıtılmış zeytinyağıyla ince doğranmış arpacıksoğanları, 1 dal doğranmış taze kekik, karideslerin etli kısmının yarısı, (Diğer yarısını sotelemek için ayırın.) baş kısımları, kuyruk kısımları ve kabuklarını soteleyin. 25 gr. un ekleyip karıştırın. 1 su bardağı şarap, 250 ml. sebze suyu, bir tutam tuz ve karabiber ilave edip 25 dk. kaynatın. Karidesin baş kısmını, kuyruk kısmını, kabuklarını ve etli kısmını ezerek suyunu çıkartın. Çin süzgecinden geçirip ezin ve çorbayı elde edin.
 
Somon köftesi için ekmek içi, derisi alınmış somon fileto, bir tutam tuz, karabiber ve dereotunu blender’de çekin. Karışımı bir kaba aktardıktan sonra 2 çorba kaşığı unla yoğurun. 20 adet köfte elde edecek şekilde unlu kabın içinde elinizle yuvarlayarak şekillendirin.
 
Elde ettiğiniz karides çorbasını kaynatırken somon köftelerini içine aktarın ve suyun yüzeyine çıktığında tel kevgirle süzerek alın. Karides çorbasına kremayla çırpılmış yumurta sarısı, bir tutam tuz ve karabiber ekleyip kıvamını ayarlayın.
 
Yapışmaz yüzeyli tavaya yarım çorba kaşığı tereyağı aktarıp ayırdığınız karideslerin etli kısmını doğradıktan sonra bu tereyağıyla soteleyin. Bir tutam tuz ve karabiberle tatlandırın. Çukur servis tabağına karides çorbası, somon köftesi, sotelediğiniz karides ve dereotunu aktarıp servis yapın.