Tarhanasından dondurmasına ‘İstiklal Madalyalı’ şehir Kahramanmaraş’ın 15 yöresel lezzeti

Kahramanmaraş, eski ve halk arasındaki adıyla Maraş, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde bulunan bir ili ve en kalabalık on sekizinci kentidir. Kurtuluş Savaşı’nda işgale direnişi nedeniyle TBMM tarafından 5 Nisan 1925’te şehre İstiklal Madalyası verilmiştir. Maraş olan adı, 7 Şubat 1973’te Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir. En çok bilineni Maraş dondurmasıdır. Dondurmasının yanı sıra biberi, ezmesi, tarhanası, et yemekleri, çöreği ve un sucuğu da Kahramanmaraş’ta sıkça tüketilen meşhur lezzetler arasında yerini alıyor. İşte tarhanasından dondurmasına kadar Dünya’nın tek madalyalı şehri Kahramanmaraş’ın 15 yöresel lezzeti…

ABONE OL

Acem pilavı

Hazır bulgur pilavından bahsetmişken, Kahramanmaraş’ın acem pilavını sakın atlamayın. Medeniyetlerin kesiştiği her mutfakta olduğu gibi Maraş mutfağında da baş döndüren lezzetler mevcut ve bunlardan birisi de acem pilavı. Et, pirinç ve kuru yemişlerin muhteşem uyumu ile adeta baş döndüren ve görüntüsüyle adeta ‘ye beni’ diyebilecek bir lezzet! Pilavın içerisinde neredeyse yok yok. Havuç, et, fıstık, bol baharat, kuş üzümü ve daha hangi sebzeyi isterseniz pilavın içerisine ilave edebilirsiniz.

Eli böğründe

Kahramanmaraş’a ait birdiğer yöresel tarif de bu nefis eli böğründe kebabı. Büyük tepsilerde pişen bu lezzet; kuzu, biber ve soğanla pişiriliyor. Yavaş yavaş pişen kuzu etinin, soğan ve domatesle birleşmesiyle de etin tadına enfes bir lezzet katıyor. Özel günlerde sıklıkla yapılıyor.

Kallili köfte

Kahramanmaraş’ın en ilginç yemeklerinden biri kallili köfte.İsmi nereden geliyor derseniz, kallili Kahramanmaraş’ta sincap anlamına geliyor. İçerisinde yer alan ceviz büyüklüğündeki bulgurlar sebebiyle kallili köfte adını almış. Bulgurlu köfteler, kıymalı tarhanayla beraber kaynatılıyor ve ortaya mükemmel bir lezzet çıkıyor.

Maraş köfte

Maraş’ın köfte çeşitlerinden biri de meşhur Maraş köftesi. Daha önce yediğiniz tüm köfteleri unutturacak olan Maraş köftesi nefis kimyonla yapılıyor ve patateslerin arasına diziliyor. Üzerine biber ve domates konmasıyla pişirilen köfte, yavaş yavaş piştiği için mükemmel suyunu veriyor.

Sömelek köfte

Kahramanmaraş’ın çok güzel ve sıklıkla tüketilen lezzetlerden biri de sömelek köfte. Bu mükemmel köfte bulgurdan yapılıyor ve haşlanıyor. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve baharat eklenmesiyle harika bir lezzet ortaya çıkıyor.

Armut kurusu

Meyve kuruları Kahramanmaraş’ın en sevilen lezzetlerinden biri. Özellikle en çok tüketilen meyve kurularından biri de armut kurusu. Kansızlığa ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen bu kuru meyve, kuru halde yenebildiği gibi, sıcak suya konulup yumuşatılarak da tüketilebiliyor.

Maraş tarhanası

Kahramanmaraş denilince akla ilk gelen lezzetler arasında Maraş tarhanası bulunuyor. Normal tarhanadan farkı, küçük cipsler halinde kurutularak yapılıyor. Yazın en sıcak dönemlerinde kurutulan tarhanalar, genellikle taze et suyu ve yoğurt katılarak içiliyor.

Tirşik çorbası

Tirşik çorbası, Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde sıklıkla yapılan çorba olarak biliniyor. Diğer bölgelere de bu şekilde yayılan tirşik çorbası pancar çeşidi olan tirşiklerin toplanıp temizlenmesiyle yapılıyor. Oldukça zahmetli olan bu çorba hem çok besleyici hem de her gün tüketilmiyor. Tirşik otlarının ısırgan otu gibi yakıcı özelliğinin yok olması sebebiyle yaklaşık 13 saat bekletiliyor. Daha sonra tüketiliyor ve içerisine dökülen ayran sayesinde yaz kış içilebiliyor.

Maraş paça

Kahramanmaraş’ın paça çorbası bir başka! Bol etli ve acılı olarak yapılan Maraş paçaya bayılacaksınız. İsteğe göre içerisine sumak eklenerek pişirilen bu çorba her derde deva!

Maraş tava

Maraş’ın en sevilen yemeklerinden biri de büyük tepsilere yerleştirilen patlıcanlı, soğanlı ve kuzu etli Maraş tavası! Genellikle güveçte ve fırında yapılan tava yemeği, yavaş yavaş pişerek lezzetleniyor. İştah açan bu lezzetli Kahramanmaraş’ta mutlaka deneyin.

Yoğurtlu dövme çorba

Kahramanmaraş’ta sık sık yapılan çorbaların başında gelen yoğurtlu dövme çorba, sıcak ya da soğuk içilebiliyor. Özellikle Yaz aylarında bolca tercih ediliyor.

Mumbar dolması

Güneydoğu Anadolu’da sıklıkla yapılan mumbar dolma, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta en çok yenilen et yemeklerinden. İyice temizlenmiş koyun bağırsaklarıyla yapılıyor. İçerisine pirinçli, kıymalı ve bol baharatlar bir harç giriyor.

Un sucuğu

Kahramanmaraş’ın tatlı lezzetlerine gelirsek un sucuğu çok seviliyor! Cevizli sucuğun unla yapılmış bu hali damak çatlatıyor. Genellikle çay ve kahvenin yanında misafirlere ikram ediliyor ve özel günlerde de çok tüketiliyor.

Maraş dondurması

Ve bonus olarak karşınızda Maraş dondurması! Kahramanmaraş’ın en sevilen ve en bilinen tatlı lezzetleri arasında Maraş dondurması çıtayı koruyor. Maraş dondurması, sütün gerçek tadını alabildiğimiz nadir yiyecekler arasında yer alıyor. Yemeklerden sonra servis edilen bu lezzete asla hayır diyemeyeceksiniz!