Türk kahvesi yapmanın püf noktaları

Bol köpüklü ve 40 yıl hatırı olan Türk kahvesi yapmanın püf noktalarını biliyor muydunuz? İşte en güzel muhabbetlerin olmazsa olmazı Türk kahvesinin bilinen ve bilinmeyen hazırlık aşamaları…

Tazeliğini koruyun

Keyifli bir Türk kahvesi içmek için öncelikle kahveyi taze tutmanız ve kendi kokusunu muhafaza etmeniz gerektiğini unutmayın. Hava almayacak şekilde tamamen kapalı bir kap kullanmak ve nemden uzak tutmak kahvenizi korumanızı sağlayacaktır.

Musluk suyu kullanmayın

Musluk suyuyla yapılan Türk kahvesi, hazır şişe su ya da arıtılmış su ile yapılan kadar yumuşak içimli olmayacaktır. Daha fazla köpük için kahveyi soğuk suyla yapabilirsiniz.

Sürekli karıştırın

Sade, orta ya da şekerli kahvenizi ocağa koymadan önce 30 saniye kadar karıştırmak size daha yumuşak bir içim sağlayacaktır. Ocağa koyduktan sonra kahvenizi tekrar karıştırmayın.

Ağır ağır pişirin

Mükemmel bir Türk kahvesi için ısıyı iyi iletme özelliğine sahip bakır cezve tercih edebilirsiniz. Şartlar uygunsa közde pişirmek de ekstra lezzet katacaktır. Son olarak kahvenizi her zaman kısık ateşte pişirin.

Taze çekilmiş kahve kullanın

Orta şekerli kahve için kahve miktarının yarısı kadar, şekerli kahve için kahve miktarı kadar ve bol şekerli kahve için kahve miktarından biraz daha fazla şeker kullanabilirsiniz.

Kaynamaya başlayınca ocaktan alın

Türk kahvesi yapmaya yeni başlayanların en sık yaptığı yanlışlardan biri kahveyi iyice kaynatana kadar ocaktan almamaktır. Türk kahvesi kabarmaya başladığı anda ocaktan alınmalıdır.