Türk mutfağının az bilinen 20 yöresel lezzeti

Türk mutfağı birbirinden zengin ve farklı lezzetlere ev sahipliği yaparken az bilinen meşhur lezzetleri de unutmamak lazım. Sizin için Türk mutfağında az bilinen 20 yöresel lezzeti paylaştık. Eğer bu lezzetleri denemediyseniz mutlaka bir yolunu bulun!

ABONE OL

İzmir, Gelincik böreği

Kumrusuyla meşhur İzmir’in unutulan ve az bilinen gelincik böreğini sizinle tanıştıralım. Ispanaklı iç dolgusuyla ve kıtırlığı ile, el emeği göz nuru gelincik böreğini mutlaka deneyin.

Afyon, Düğülü haşhaş tatlısı

Sucuğu ve kaymağı ile meşhur lezzetlere sahip olan Afyon’un düğülü haşhaş tatlısını denemeyi sakın unutmayın! Haşhaş bir tatlıya hiç bu kadar yakışmamıştı!

Antalya, Kabak çiçeği dolması

Antalya’nın unutulan ve az bilinen lezzetleri arasında bulunan kabak çiçeği dolması, özenle toplanmış kabak çiçeklerinden hazırlanıyor. Hem hafif hem zeytinyağlı olan bu mükemmel dolmayı mutlaka deneyin.

Yozgat, İncir uyutması

Yozgat yöresel lezzetleri ile ülkemizde sıklıkla bilinen şehirlerimizden biri.. Ancak incir uyutması pek fazla kişi tarafından bilinmiyor. Türk mutfağında yer alan en hafif tatlılardan bir tanesi incir uyutması. Sütün mayalanması ile birlikte yapılan bu tatlı, hafifliği ile birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Özellikle ağır yemeklerden sonra yeniyor.

Giresun, Kiraz tuzlaması

Karadeniz’in her şehri neredeyse kara lahana lezzetiyle bilinir. Ancak Giresun’un kiraz tuzlaması şehrin ve bölgenin az bilinen lezzetleri arasında.

Kars, Tandırda kaz

Kars’ın en bilindik lezzeti kaşar. Ancak bunun dışında dillere destan olmuş bir başka lezzeti daha var. Tandır ateşinde hazırlanan köy kazı ile yapılan tandırda kaz kesinlikle harika bir lezzet.

Erzurum, Kadayıf dolması

Çağ kebabıyla bilinen Erzurum şehrimizin kadayıf dolması da mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında. Kebabın üzerine söyleyeceğiniz kadayıf dolması mükemmel gidecektir, bizden söylemesi.

Gaziantep, Kamış yahnisi

Gaziantep yemekleri denildiği zaman akan sular durur. Gaziantep mutfağından meşhur olmuş o kadar çok lezzet var ki, etli veya etsiz yemekleri, birden fazla kebap çeşitleri ve en çok bilinen katmer tatlı… Biz sizler için kıyıda köşede kalmış, saklanmış bir lezzet olan kamış yahnisini seçtik. Kuzu eti, üzüm pekmezi ve sirke ile yapılan bu lezzeti mutlaka deneyin.

Çorum, Karaçuval helvası

Çorum’un sıklıkla bilinen lezzeti leblebiyi yerken, karaçuval helvasını unuttuk! Bu meşhur ve az bilinen lezzeti hemen tadın!

Kocaeli, Mancar yemeği

Pişmaniyeden sonra Kocaeli’nin az bilinen mancar yemeğini yemeyen bin pişman! Lahadan hazırlanan bu lezzete hayır diyemeyeceksiniz.

Trabzon, Pazı burmalısı

Muhlama mı mıhlama mı diye düşünürken, Trabzon’un pazı burmasını unuttuk! Tüm böreklerden farklı olan pazı burmalısını az bilinen fakat çok lezzetli bir yöresel yemek.

Rize, Simit

Hamsi kuşu, hamsi pilavı derken Rize’nin incecik simitlerini unuttuk! Kahvaltı sofralarını vazgeçilmezi olacak Rize simidi az bilinen ve çok sevilen meşhur lezzetler arasında.

Manisa, Şekerli pide

Mesir macunu lezzetiyle unutulmayan Manisa’nın şekerli pidesini daha önce duymuş muydunuz? Kula şekerli pide olarak da bilinen bu lezzet, tahin ve şekerin bir araya geldiği mükemmel lezzet.

Denizli, Çaput aşı pilavı

Türk mutfağının en vazgeçilmez lezzetlerinden biri de pilav. Tüm bölgelerde farklı lezzetlerle tatlandırılan pilav, Denizli’ de az biliniyor. Pilav içerisinde, asma yaprağı, et, koruk suyu gibi farklı malzemeler mevcut. Bir kez yediğinizde tadını asla unutamayacağınız çaput aşı pilavı Denizli’de mutlaka denemeniz gereken yöresel lezzetler arasında yer alıyor.

Mersin, Topalak çorba

Mersin lezzetleri dediğimiz de aklımıza direk tantuni geliyor. Ancak topalak çorbası az bilinen meşhur lezzetleri arasında yerini çoktan aldı.

Adana, Bamya dolması

Adana’nın az bilinen lezzetleri arasında bamya dolması yerini alıyor. Fıstık, kuş üzümü ve pirinçten oluşan iç harcı, her bir bamyanın içini iğne ile çıkarıp minicik kaşıklarla doldurularak hazırlanan zahmetli lezzetlerden biri.

Kahramanmaraş, Un sucuğu

Maraş dondurmasından sonra, usta ellerden çıkan Kahramanmaraş’ın un sucuğu Türk mutfağının az bilinen lezzetleri arasında. Ancak ne kadar az bilinse de bu lezzetin kilosu hak ettiği değeri alıyor.

Hatay, Yumurta öccesi

Anadolu’nun en büyük mutfağı Hatay’ın künefesinin nasıl bir lezzet olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak unutulan bir lezzeti var ki o da yumurta öccesi! Mücvere benzeyen bu lezzeti mutlaka deneyin.