Türkan Şoray’ın en iyi 10 filmi

Mehmet Açar, Türkan Şoray’ın en iyi 10 filmini yazdı.


Acı Hayat (1962)
Yönetmen: Metin Erksan
Genç Erksan’ın Yeşilçam melodramlarına gerçekçi ve sosyolojik bir bakış getirme denemesi… Dönemin değişen İstanbul’unu, yeni apartmanları ve gecekondularıyla etkili bir mekân olarak kullanan Erksan, kaynakçı Mehmet (Ayhan Işık), manikürcü Nermin ve zengin çocuğu Ender (Ekrem Bora) arasında geçen aşk üçgenini sınıfsal farklılıklara vurgu yaparak anlatıyor. Türkan Şoray manikürcü Nermin karakterindeki başarılı performansıyla Antalya’da en iyi kadın oyuncu seçilmişti.


Vesikalı Yarim (1968)
Yönetmen: Lütfi Ö. Akad
Türk sinema tarihinin en güzel aşk filmlerinden biri. Safa Önal’ın Sait Faik’in bir öyküsünden uyarladığı senaryoda Türkan Şoray konsomatris Sabiha’yı canlandırıyor. Sabiha’ya pavyonda âşık olan manav Halil’de ise İzzet Günay’ı seyrediyoruz. Sabiha’nın Halil’in duygularına karşılık vermesiyle gelişen olaylar gerçekçi, buruk ve hüzünlü bir melodrama dönüşüyor. Akad’ın özenli anlatımı ve görüntüleriyle gerçek bir Yeşilçam klasiği.


Dönüş (1972)
Yönetmen: Türkan Şoray
Almanya’ya çalışmaya giden kocası (Kadir İnanır) tarafından köyde çocuğuyla yalnız başına bırakılan Gülcan’ın dramı… Şoray, Safa Önal’ın senaryosundan çektiği filmde dönemin koşullarına göre başarılı bir yönetmenlik sergiliyor; meselelere kadının cephesinden bakıyor.


Selvi Boylum Al Yazmalım (1978)
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Türk sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri. Bunda başta Atıf Yılmaz olmak üzere, Ali Özgentürk’ün Cengiz Aytmatov’dan uyarladığı senaryonun, o unutulmaz “Sevgi iyilikti, sevgi emekti” sözlerinin ve Cahit Berkay’ın müziğinin kuşkusuz büyük payı var. Oyuncuları da unutmayalım. Kendisini bir çocukla terk edip gitmiş İlyas (Kadir İnanır) ile en kötü günlerinde ona destek çıkan, çocuğuna babalık yapan Cemşit (Ahmet Mekin) arasında kalan Asya’yı canlandıran Türkan Şoray’ın doğal ve güçlü oyunculuğunun filme katkısı büyük.


Hazal (1979)
Yönetmen: Ali Özgentürk
Özgentürk’ün Onat Kutlar’la birlikte yazdığı senaryo, feodal bir gelenekten yola çıkıyor. Ceylan, eşinin ölümü üzerine eşinin 10 yaşındaki erkek kardeşi Ömer’le evlenmek zorunda kalıyor. Ceylan’ın, köydeki kurulu düzene karşı çıkan Emin’e (Talat Bulut) olan ilgisi olayları farklı yönde geliştiriyor… Türk sinemasında alışık olmadığımız mesafeli, gözlemci bir yaklaşım benimseyen Özgentürk’ün dikkat çekici bir yönetmenlik sergilediği filmde Şoray, Ceylan karakterinde başarılı bir performans çıkarıyor.


Seni Kalbime Gömdüm (1982)
Yönetmen: Feyzi Tuna
Sinemacıların klişelerden uzak gerçekçi melodramlara yöneldiği bir dönemin dikkat çekici filmlerinden biri. Selim İleri’nin senaryosu, 16 yıldır evli olduğu işadamı eşinden göremediği sevgiyi ve ilgiyi Bodrum’da tanıştığı bir sanatçıda bulan Eylül’ün öyküsünü anlatıyor. Ali’yle yeni bir hayatın hayalini kuran Eylül, kocasından boşanmak istiyor. Ancak Ali’yle ilişkisi İstanbul’da farklı bir hal alıyor. “Kötü adam”ın olmadığı filmde Şoray, her zamanki star ışıltısıyla dikkat çekiyor.


Mine (1982)
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Necati Cumalı’nın bir eserinden uyarlanan filmde Şoray, duyarsız, sevgisiz, kaba saba bir adam olan istasyon şefinin (Selçuk Uluergüven) eşi Mine’yi oynuyor. Çevresindeki tüm erkeklerin ilgi odağı olan Mine, kasabaya yeni gelen yazar İlhan’a (Cihan Ünal) ilgi duyar. Sadece kocasının değil kasabanın baskısı altındaki Mine, çevresindeki ikiyüzlülüğe rağmen duygularının peşinden gider. Çiftin baskıya meydan okuduğu final, kadınları kendi kaderlerine sahip çıkmaya çağırır.


Körebe (1985)
Yönetmen: Ömer Kavur
Meral, 6 yaşındaki kızı Elif’le birlikte yaşayan yalnız bir annedir. Bir gün kızı aniden ortadan kaybolur… Polisin çabalarından sonuç çıkmaz. Meral, eski eşi Halis’in avukatı Turgay’la (Cihan Ünal) kızını aramayı sürdürür. Arayış onları yabancı bir dünyaya sürükler. Yan yana yaşadıkları halde uzak oldukları insanların dünyasına… Türk sinemasının değeri teslim edilmemiş kara film denemelerinden biri. Şoray’ın doğumdan sonra oynadığı ilk filmlerden.


Hayallerim, Aşkım ve Sen (1987)
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Türkan Şoray, filmde ünlü Yeşilçam yıldızı Derya Altınay’ı canlandırıyor. Ümit Ünal, yetimhanede büyüyen ve çocukluğundan beri Derya Altınay’a karşı tutku dolu bir hayranlık besleyen Coşkun’un sinema sevgisi üzerinden geliştiriyor öyküyü. Coşkun’un yazdığı senaryonun akıbeti, hayallerle gerçekliğin karşı karşıya geldiği noktayı ve Derya’nın hayatındaki çıkmazı simgeliyor. Şoray’ın “yıldızı oynayan yıldız” oyuncu olarak filme katkısı büyük.


Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu (1990)
Yönetmen: Engin Ayça
Türk sanat müziği solisti Leyla, yıllarca birlikte çalıştığı udi Cemal beyin (Ekrem Bora) ölümünden sonra geçmişe dönme ihtiyacı duyuyor ve hatıraları canlandıkça hiç yaşanmamış, yaşanamamış bir aşkı keşfediyor… Engin Ayça’nın klasik Yeşilçam melodramlarının yapısını kullanmaktan çekinmediği film, özenli anlatımın ve oyunculukların katkısıyla sinemamızın en duyarlı ve güzel aşk öykülerinden birine dönüşüyor.

Türkan Şoray’ın fotoğraflarını görmek için tıklayın!