Ünlü kahve zinciri bira satmaya başlıyor

Amerikanın ünlü kahve dükkanlarından biri olan Starbucks artık dükkanlarında bira satmaya başlayacak!

Amerikanın ünlü kahve dükkanlarından biri olan Starbucks artık dükkanlarında bira satmaya başlayacak!
Reuters’ın haberine göre, Starbucks yetkilileri tarafından açıklamada yıl sonunda Atlanta ve Kuzey Kaliforniya’da bulunan dükkanlarında, alkollü ürünler satılmaya başlanacak. Yani artık Starbucks sadece sabah kahvesi ve kahve molalarına ev sahipliği yapan yerlerden biri olmayacak.
Alkolik ürünlerin yanı sıra atıştırmalık seçeneklerini artıracak, peynir tabakları olacak menüde ince pişirilmiş hamurlar olacak.
Ünlü kahve zinciri, Seattle’da bulunan beş dükkanında – Portland ve Oregon’da bulunan- Ekim 2010’da bu tür ürünler satmaya başlamıştı.
Starbucks Amerika operasyonları yönetici başkanı Clarice Turner, açıklamasında “Müşterilerimizin ev ile iş arasındaki geçiş noktasında, birçokları sıcak ve davetkar, insanlarla ortak bağ kurabileceği bir yer arıyor”.
Starbucks, Amerika’da bulunan 11.000 dükkanın hepsinde kahve satmayı planlamıyor. Bu yola girmesinin nedenini ise;  satışları artırmak için menüsüne geniş yiyecek ve içecek seçenekleri ile gece menüsü  ekliyor.
Amerika’da aynı zamanda Starbucks dışında, Burger King gibi bazı ünlü zincirlerinde alkol satışına başlayacağı konuşuluyor.
Seattle merkezli Starbucks, pazarın en güçlü satışlarına sahip. İlk zamandan itibaren hisse oranları 1.6 oranında düşmesine rağmen satışları geçen seneye göre %40 oranında yükselmiş.
Fakat bu tür uygulama birçok açıdan gayet kritik. Kaliforniya bazlı, endüstriyi gözetleme firmalarından biri olan “Alcohol Justice Starbucks ve Burger King’de yapılacak alkol satışlarını çoktan eleştirmeye başladı bile.
Araştırma ekibinde bulunan Sarah Mart “Dünyada yeterli derecede bar ve alkol satışı yapan restoran var. Daha fazla alkol satan yer açıldığı takdirde, alkol kaynaklı riskler ve zararlar daha çok artacaktır” açıklamasında bulunmuş.
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Hazırlayan: Müge Keçeci