Yaz sofralarınızda ana yemek olarak yiyebileceğiniz 10 zeytinyağlı lezzet

Yazın gelmesiyle birlikte ağır ve yağlı yemeklerin yerini, zeytinyağlı hafif yemekler alıyor. Yaz sofralarınızı, hem hafif hem besleyici hem de doyurucu zeytinyağlılar ile doldurabilirsiniz. Mevsim sebzeleriyle hazırlanan zeytinyağlı yemekleri ister sıcak, ister ılık isterseniz de buzdolabından çıkarıp soğuk soğuk tüketebilirsiniz. Ayrıca ana yemekleri aratmayacak olan, hafiflik ve ferahlık vaat eden zeytinyağlı yemekler, bu yazın da kurtarıcısı olacak. İşte yaz sofralarınızda ana yemek olarak yiyecebileceğiniz 10 zeytinyağlı lezzet…

ABONE OL

Deniz börülcesi

Ege Bölgesi’nin taze otları zeytinyağı ile bir araya geldiğin de ortaya nasıl bir lezzet çıktığını tahmin bile edemezsiniz. Bunlardan biri de deniz börülcesi! Genellikle salata ya da meze olarak tüketilen deniz börülcesi, doyuruculuğu ile ana yemekleri sollayacak lezzette!

Zeytinyağlı enginar

Baharı ve yazı müjdeleyen enginar yaz sofraları için oldukça hafif ve doyurucu bir zeytinyağlı. Mutlaka Yaz sofranız için listeye ekleyin. Ayrıca çok sağlıklı ve besleyici olduğunu unutmayın.

Bakla

Sıcak havalarda midenizi ferahlatacak bir zeytinyağlıdan bahsetmek istiyoruz: Bakla… Bahar aylarında yüzünü göstermeye başlayan baklayı yaz sofranızın bir parçası haline getirin.

Kabak dolması

Tüm zeytinyağlılar arasında öyle bir sebze var ki, herkes neredeyse ona bayılıyor! Yazın sizi mutlu edecek, besleyecek ve doyuracak olan kabak ile, ana yemek yerine geçecek mükemmel dolmalar hazırlayabilirsiniz.

Zeytinyağlı patlıcan salatası

Zeytinyağlı patlıcan salatası bir diğer adıyla şakşuka olarak karşımıza çıkan bu lezzet mezeler arasında çok seviliyor. Ana malzemesi patlıcan olan patates, kabak, kapya biber ve yeşil biberle birleşen bu lezzet son olarak domates sosuyla süsleniyor.

Pazı sarması

Bu listede zeytinyağlı yaprak sarması yok ama onun yerine pazı sarması var! Pazı yapraklarının verdiği lezzet ile mükemmel bir pazı sarması hazırlayabilirsiniz. İçini bol dolmalık malzemeyle dolduracağınız bu lezzeti zeytinyağı ile bir araya getirerek ortaya mükemmel bir ana yemek çıkarabilirsiniz.

Zeytinyağlı taze fasulye

Zeytinyağlılar arasında tam anlamıyla kraliçe olan taze fasulye, hem çok lezzeti hem çok doyurucu hem de pratik yapımıyla yaz sofranızın vazgeçilmezi olacak.

Baklalı enginar

Enginarı bakla ile birleştirerek, yaz sevincini iki katına çıkarabilirsiniz. Hazır garnitürden hoşlanmayanlar, enginarın içerisinde zeytinyağlı bakla kullanarak doyuruculuğunu artırabilir.

Zeytinyağlı kırmızı biber dolması

Her gün ne yemek yapacağım derdi ile uğraşıyorsanız zeytinyağlı kırmızı biber dolması sizi bu dertten kurtaracak bir tarif olacak. Yaz aylarının en favori zeytinyağlıları arasında yer alan biber dolmasını bir de bu haliyle deneyin.