Yazın hararetinizi alacak içecekler

Serinletici içeceklere en çok ihtiyaç duyduğumuz Temmuz – Ağustos aylarına geldik. Gazlı, şekerli, aromalı, tatlandırıcılı, alkollü seçenekler, enerji ve sporcu içecekleri belki içtiğimiz an için bu ihtiyacımızı karşılıyor ama sonrasında aslında daha fazla susamamıza ve daha önemlisi sağlığımızı önemli ölçüde riske atmamıza neden oluyor. Dr. Sinan Akkurt yazın hararetinizi alacak içecekleri açıkladı.

Yaz aylarında tabi ki hepimizin bildiği gibi en çok tüketilecek içecek su olmalıdır. Vücudun hidrate kalması ve serinlemek için en doğalı sudur; kalorisizdir ve ulaşımı kolaydır. Su, metabolizma, nefes alma, terleme ve atıkların giderilmesiyle kaybedilen sıvıları yeniden oluşturmak için vücudun ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlar. Yetişkin biri ortalama kilogram başına 40 cc suya ihtiyaç duyar. Yani 70 kiloluk biriyseniz günde 2,8 litre su içmeniz gerekir.

Maden suyu

Maden suyu, gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin daha rahat sindirimini sağlamak ve mineral alımını arttırmak için faydalı olan, sade bir içecektir. Kalori içermemesi ve birçok mineral bakımından da zengin olması nedeniyle önemlidir. Burada soda ile maden suyunu karıştırmamamız gerekiyor. Soda sadece sodyum-karbonat içerirken maden suyu birçok farklı mineral bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Çok fazla tüketilmesi halinde hazımsızlığa ve gaz sorunlarına neden olabileceğinden günde bir ya da en çok iki su bardağından fazla tüketilmemelidir.

İçeriğinde bulunan fazla sodyumdan dolayı hipertansiyon ve böbrek hastalarının dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Aksi durumda kan basıncı kontrol altına alınamaz ve böbrek fonksiyonları bozulabilir. Eğer soda ya da maden suyunun da meyveli olanını seviyorsanız, marketlerde satılan hazır ürünler yerine yine evde kendiniz içeceğinize katacağımız meyve püreleri ile lezzetlendirebilirsiniz. Zira ortalama bir şekerli soda yaklaşık 150 kaloridir ve her gün bir tane içerseniz yılda fazladan iki kilo alabilirsiniz.

Şekersiz limonata

Yaz aylarının gözde içeceklerinden biri de limonata. Fakat gereksiz şeker alımından kaçınmak ve bu tattan mahrum olmamak için limonatamızı evde kendimiz yapabiliriz. Bir litre suyun içine üç – dört tane limonu iyice sıkıp bir limonun da kabuğunu rendeleyerek, daha sonrasında bir tatlı kaşığı bal ve taze nane yapraklarıyla tatlandırarak tüketebiliriz. Gün içinde serinlemek için kullanılacak oldukça lezzetli bir alternatif olacaktır. Mevsiminde derin dondurucuya attığınız çilekler ya da yazın en güzel meyvelerinden biri olan karpuz ile limonatanızı renklendirebilir ve lezzetlendirebilirsiniz.

Naneli ayran

Yaz aylarında yaşanan mineral kaybını gidermek ve serinlemek için tercih edebileceğimiz sağlıklı bir alternatif de naneli ayrandır. Yoğurt, kaya tuzu ve taze nane ile yapabileceğiniz bu basit içecek, yemeklerle ya da ara öğünlerde hem besleyici, hem de uzun süreli serinlik sağlayan harika bir seçenektir.

Tarçınlı soğuk yeşil çay

Metabolizmayı hızlandırması, antioksidan etkisi, zayıflamaya yardımı, cildi güzelleştirmesi ve diyabetten kalp hastalıklarına hatta bazı kanser türlerine kadar koruyucu etki gösterebilmesi ile tanınan yeşil çayı tüm bu faydalarının yanı sıra sağlıklı bir serinletici olarak kullanmak isterseniz, demleyip soğuttuktan sonra içine bir çubuk tarçın ve birkaç parça buz atarak tüketebilirsiniz.

Taze meyve suları

Tabi meyveleri lifli olarak tüketmek bağırsak sağlığı açısından daha yararlıdır ancak canınız tatlı kaçamaklar yapmak istediğinde soluğu market dolaplarında almak yerine taze meyvelerin suyunu sıkarak renkli ve daha besleyici alternatifler üretebilirsiniz. Örneğin üç dilim karpuzun suyunu içtiğinizde hararetiniz hemen kesilir. Kiraz, şeftali, siyah üzüm gibi meyveler de harareti keser.

Meyveli sular ve sütler

Elma, muz, çilek, kavun, karpuz gibi meyvelerden biri ya da birkaçını dilerseniz tarçın ile de buluşturarak hem besleyici, hem de serinletici meyveli sular elde edebilirsiniz. Bu meyveler birçok vitamin içeriğiyle beslenmenizi sağlar. Hem de lezzetli buzlu içecekler elde edebilirsiniz. Özellikle çilek ve muz sütle buluştuğunda besleyiciliğinin yanı sıra tok tutan smoothielere dönüştürülebilir.