Yazın yaşı, kışın kurusu enfes! Ekim ayına kadar…

Üretiminden hasadına kadar binbir emek isteyen, tek tek iplere dizilerek kurutulan çiçek bamyasının fiyatı 20 ila 120 lira arasında değişiyor. Tarladan, sofraya zahmetli bir yolculuğu olan bamya yazın yaş, kışın ise kuru olarak tüketiliyor. “Bamya nasıl kurutulur?” diye merak edenler için de detaylar haberimizde…

ABONE OL

Özellikle küçük bamyalar tercih ediliyor

Bamyaların boyutunun da önemli olduğunu belirten Emre, özellikle küçük bamyaların tercih edildiğini belirterek, “Nisan ayında 3-4 dönümlük alana ektiğim bamyaları hasat ederek hem ailemizin kullanımı hem de satışı için ağustos ayında bamyaları hasat etmeye başladık, talep oldukça satıyoruz.

2-3 günde bir toplanması gerekiyor

Ekimi, çapası, toplaması meşakkatli bir iş. Küçükleri talep gördüğü içinde her 2-3 günde bir toplanması gerekiyor. Hava şartlarına göre ekim ayına kadar bamya hasat edilebiliyor” dedi.

En çok bu tercih ediliyor: Bamya nasıl kurutulur?

En çok kuru bamyanın tercih edildiğine dikkat çeken Emre, “İpe dizerek kurutma yönteminde özellikle ufak bamyalar tercih ediliyor. Aynı boydaki bamyaları ipe dizmeden önce sap kısımlarından bıçak yardımıyla keskinleştiriyoruz.

Sap kısmından olmak şartıyla iğneye taktığımız pamuklu ipe çok sık olmayacak şekilde diziyoruz. Kolye şeklini alan bu dizinleri güneşe maruz kalmayacak ancak gün ışığından faydalanacak havadar bir yere asıyoruz.

Kuruduğuna kanaat getirdiğimizde ise genelde bez torbalarda havadar bir yerde kışın tüketmek üzere saklıyoruz” ifadelerini kullandı.