Yemeğinizi ayakkabıda alır mısınız?

Çılgın şefin, çılgın yöntemi! Dünyanın en iyi şeflerinden biri olan Jose Andres’in restoranını ziyaret eden müşteriler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar…

Çılgın şefin, çılgın yöntemi! Dünyanın en iyi şeflerinden biri olan Jose Andres’in restoranını ziyaret eden müşteriler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar…
Bünyesinde birçok restoranı barındıran ThinkFoodGroup şirketinin sahibi Jose Andres, şirketinin bünyesinde bulunan Jaleo’da atıştırmalık kızartmalarını bir süre önce Los Angeles ve Las Vegas’ta bulunan şubelerinde gerçek Camper ayakkabılarda servis etmeye başlamış.

Ürettiği bu enteresan fikrin bir sağlık müfettişi yüzünden az daha yok olacağını söyleyen Jose Andres, durumu “Yiyecekleri, ayakkabıların içerisinde servis etmeye başladım fakat ayakkabılar kirlendi. Daha sonra sağlık dedektifi geldi ve onlarla ne yapacağını bulmaya çalıştı” diye özetliyor.

Tüm eğlencesini bir sağlık görevlisinin bozacağını aklının ucundan bile geçirmeyen Andres, arkadaşı ve tasarımcı olan Sami Hayek ile ayakkabı içerisinde servis işini geliştirmeye karar vermiş.

“Ayakkabıları seviyorum. Özellikle bu ayakkabıyı ” diyor Andres.

Servis için bir ayakkabıya karar vermeden önce, ilk ikon haline gelen ayakkabıyı araştırmışlar. “Converse, en azından Amerika’da Converse” diyor Andres Washington Post’a yaptığı açıklamada.

Tasarımlarının sonucu 50’lerin modası olan Converse’lerden etkilenilmiş bir model ortaya çıkmış.

Aralarında Adele, Shakira, Barack Obama, Recep Tayyip Erdoğan ve Messi gibi isimlerinde bulunduğu Time’ın 6 Nisan’da açıklanacak en etkili 100 kişilik aday listesine de aday olan Andres, aynı zamanda bir aktivist.

Andres’in şirketinin bünyesinde Akdeniz mutfağının örneklerinin hazırlandığı ve aynı zamanda Türkçe “zeytinyağı”dan esinlenilen “Zeytinya” adında bir restorana da sahip.