Yoğurdun kıvamını tutturmak için püf noktaları

Yoğurt, Türklerin dünya mutfağına armağan ettiği süper bir besin. Ancak yoğurdun zengin vitamin ve minerallerinden faydalanmak için ev yapımı yoğurt tüketmenizde fayda var. Peki ,ev yoğurdu yaparken nelere dikkat etmeli?

ABONE OL

Sütün yoğurt haline gelmesini sağlayan ve faydalı bakterileri süte karıştırmanın en kolay yolu, bir parça yoğurdu ılık sütle karıştırarak yoğurt yapacağınız sütün içine eklemektir.

Sütün ısısı önemli

Yoğurt yapmak için hazırladığınız sütün iyice kaynamış olması ve tamamen soğumadan ilk ısısı düştüğünde kullanılması gerekir.

Kaynamış ve soğumuş sütü tekrar yoğurt yapmak için ısıtırsanız sonuç hüsran olacaktır.

Ilıkken mayayı ekleyin

Özetle sütü yoğurt için kaynatmalı ve biraz beklettikten sonra; sütünüz ılıkken mayayı eklemelisiniz.

Son olarak maya kattığınız sütün kapağını kapatarak hava almayacak şekilde bezle sarmanız, yoğurdun lezzeti ve kıvamı için oldukça önemli.

Yoğurt nasıl açılmalı?

Tüm bu işlemleri adım adım uygulamış olsanız bile yoğurdunuzu açarken yapacağınız bazı hatalar, yoğurdun kıvamının tutmamasına ve tadının ekşi olmasına neden olur.

Mayaladıktan sonra bezle sarıp 8-9 saat beklettiğiniz yoğurdun ilk olarak üst kısmını açın ve bezden çıkarmadan üstü açık, alt kısmı kapalı olacak şekilde yarım saat bekletin.

Bu durum yoğurdun yavaş soğuması ve kıvamının tutması için gerekli.

Yarım saat dolduktan sonra beze sarılı yoğurdu tamamen çıkartıp 1 saat dışarıda beklettikten sonra buzdolabına koyabilirsiniz.